Obama’nın kulağına fısıldanan küfür

ABD Başkanı Obama, son sekiz aydır ABD iç politikasının bir numaralı gündem maddesi olan sağlık reformunu Beyaz Saray'da düzenlenen görkemli bir törenle imzaladı.

İmza töreninde Obama’nın kulağına fısıldanan küfür herkesi şoke etti.

Sağlık reformu, pazar gecesi Senato’nun üzerinde değişiklik yaparak kabul etmiş, ardından Temsilciler Meclisi de 212 aleyhte oya karşın 219 lehte oyla kabul ederek yasa tasarısını dönüşmüştü. İmza töreninde 20 farklı kalem kullanan Başkan Obama’nın imzasıyla yürürlüğe giren Sağlık Reformu ile ABD halkının yüzde 94’ü sağlık güvencesine kavuşacak.

Törene Başkan Yardımcısı Joe Biden, Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, Senato Demokrat Parti Çoğunluk lideri Harry Reid, Demokrat Partinin önde gelen isimleri ile sağlık sigortası olmayan ve bu nedenle de tedavi göremediği için yaşamını yitiren kadının 11 yaşındaki oğlu Marcelas Owens katıldı. Törende dikkat çeken isimlerin başında ise Kennedy ailesinden birilerinin de olmasıydı. Geçtiğimiz Ağustos ayında hayatını kaybeden ve Sağlık Reformu için “Benim hayalim” diyen Senatör Edward M. Kennedy’in dul eşi Vicki Kennedy ile oğlu Rhode Island milletvekili Patrick Kennedy de yer aldı. “Eşim bugünü görseydi nasıl da mutlu olurdu.” diyen Vicki Kennedy, “Bu dakika kocam için kişisel olarak değeri çok büyüktü.” dedi.

İmza törenin de milletvekili Gary Ackerman’ın başkanlık seçimlerinde Obama’nın en önemli sloganı haline gelen “Yes we can” (Evet, yapabiliriz) diye bağırmasının ardından törene katılan 200 davetlinin “Yes we did” (Evet başardık) demesi Başkan’ı da güldürdü.

Obama, tören dolayısıyla yaptığı konuşmasında, “Bugün burada olmamız tahminlerin ötesinde bir durum. Tüm lobi şirketleri ile eyalet muktedirlerinin Washington yöneticileri üzerinde oynadıkları oyuna rağmen geçmiş olması (paket için), yapabileceklerimizi kuşkuyla görenlere İnsanın her şeye rağmen neleri başarabileceğine bugün bir kanıttır.” dedi.

TÖRENDE BİDEN’IN KÜFÜRLÜ SEVİNCİ HERKESİ ŞOK ETTİ

Yasallaşarak yürürlüğe giren Sağlık Reformu paketinin imza töreninde Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın küfürlü sevinci herkesi şok etti. Televizyonlarda canlı yayınlanan imza töreninde Başkan Obama’yı takdim ettikten sonra Başkan’ın kulağına “İşte bu büyük… olay” dedi. Biden’ın “f” harfi ile başlayan ve “k” ile biten küfürlü kelimeyi kullanması tarihi imza törenine gölge düşürdü. Sokakta dahi insanların bu küfrü ettiğinde hoş karşılanmadığı halde Başkan yardımcısının milyonların gözü önünde hem de Başkan’ın kulağına fısıldaması hemen her kesimde şaşkınlığa neden oldu.

AKŞAM