Obezitelere kötü haber!

Türk Eczacıları Birliği Genel Başkanı Mehmet Domaç, sağlıkta tasarrufa gidilmesini doğru bulmadıklarını kaydetti.

Maliye Bakanlığı Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü’nün 05.07.2006 tarih 12443 sayılı Genelgesi ile 116 kalem ilacın 01.08.2006 tarihi itibariyle Bedeli Ödenecek İlaçlar Listesi’nden çıkarıldığını hatırlatan Domaç, “Maliyet dezavantajı ya da tasarruf adı altında, kısa aralıklarla ve birçok maddede yapılan bu değişiklikler, üreticileri, depoları, eczaneleri ve vatandaşı sıkıntıya sokmaktadır. Kamu ilaç alımlarında sürekli yapılan bu değişiklikler artık her kesimi rahatsız eder boyutlardadır. İlaç bedelini ödememek üzere alındığı düşünülen önlemler daha sonrasında sağlık hizmeti ve ilaç alımında çok daha büyük ödemelere ve hastalıkların daha ciddi boyutlara ulaşmasına sebep olacaktır” dedi.

Yayınlanan genelge ile yaşlı, hamile ve çocuklarda vitamin kullanımına son verildiğini kaydeden Domaç “Kamunun ödeyeceği bir tek vitamin dahi listede yer almamaktadır” ifadelerini kullandı. Geri ödeme sistemi içinde ‘obezite’ hastalığı ile ilgili hiçbir ilacın bulunmamasına da dikkat beken Domaç “Bu, hastalığa yakalanmış ve bu ilaçları kullanamayan hastaların ileride, hipertansiyon, kalp, kolesterol, diyabet gibi son derece ciddi rahatsızlıklara yakalanmalarına sebebiyet verecektir. Dolayısıyla, bu noktada ortaya çıkacak tedavi maliyeti katlanarak artacaktır” dedi.

Kararname ile geri ödeme kurumlarının görüş alacağı kurumlar arasında bulunan TEB’den yazılı veya sözlü olarak herhangi bir görüş alınmadığını kaydeden Domaç, TEB’in de Geri Ödeme Komisyonu’nda yer alması gerektiğini belirtti. İlaç üreticilerinin, depocuların ve eczacıların ellerinde 55 milyon YTL tutarında ilaç stoku bulunduğunu dile getiren Domaç, uygulamanın 3 ay sonra başlatılması gerektiğinin de altını çizdi. Domaç, yeni düzenleme ile ilgili davaların açılabileceği uyarısında da bulunarak, “Sağlıktan tasarruf edilmesini doğru bulmuyoruz” diye konuştu.

SPEKÜLASYON YAPMIYORUZ

Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın konuyla ilgili eleştirileri ‘spekülasyon yapılıyor’ diyerek değerlendirdiğinin hatırlatılması üzerine ise Domaç, “Ben spekülasyona dayalı bir açıklama yapmadım. Bizde uzman bir kuruluşuz” dedi. Sosyal Sigortalar Kurumu’nun (SSK) internet sistemindeki sorun nedeniyle eczacıların internet üzerinden provizyon alamadığı ve vatandaşa ilaç veremediği haberlerinin hatırlatılması üzerine ise “İnternet ortamında kopmalar oluyor. SSK ile sorunlar yaşadık ama şu an bu sorun çözülmüş durumda” diye konuştu. Sistemin mutlaka yedeklenmesi gerektiğinin altını çizen Domaç “Sistemde devamlılık sağlanmalı” diye konuştu.