Öcalan için imza toplayan 2 öğrenciye 7.5 yıl hapis

Teröristbaşı Abdullah Öcalan'ın serbest bırakılması için Diyarbakır'da başlatılan imza kampanyasına destek verdikleri için haklarında dava açılan 2'si üniversite öğrencisi 3 tutuklu sanığa 'Örgüt üyeliği' suçundan 7.5 yıl ağır hapis cezası verildi.

Diyarbakır’ın Diclekent Semti’ndeki binalarda 26 Ocak 2006 tarihinde bölücübaşı “Ben bir Kürt olarak Kürdistan’da Abdullah Öcalan’ın siyasi iradem olarak kabul ediyorum” kampanyası için imza toplarken yakalanarak haklarında dava açılan Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ)Elektrik Elektronik Bölümü 1’inci sınıf öğrencisi Murat Ataç ile 4’üncü sınıf öğrencisi Murat Demez ve ÖSS’ye hazırlanan Tülay Öner hakkında dava açıldı.

Diyarbakır 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde tutuklu olarak yargılanan 3 sanıktan Murat Demez, ‘şiddet içermeyen dilekçe hakkını’ kullandığını savunurken, dilekçelerin Cumhurbaşkanlığı ve TBMM’ye hitaben hazırlandığını söyledi.

Murat Ataç da öğrenci olduğunu, resmi makamlara gönderilmek üzere hazırlanmış dilekçenin yasa dışı kabul edileceğini düşünmediğini belirtirken beraat ettirilmesini istedi. Tülay Öner de, dilekçenin düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini ve ÖSS’ye hazırlandığını anlattı.

Mahkeme, 3 sanığa, TCK’nın 314/2’inci maddesi uyarınca 7.5’ar yıl hapis cezası verirken, takdir hakkını kullanarak cezalarını 6’şar yıl 3’er aya düşürerek tahliye istemlerini reddetti. Teröristbaşı Öcalan için imza toplayan sanıkların daha önce TCK’nın 215’inci maddesine göre 10 ay hapisle cezalandırıldığı, ağır ceza mahkemelerinde ilk kez benzer davalara göre ilk defa sanıkların örgüt üyesi kabul edilip cezalandırıldığı kaydedildi.

Daha önce yine “Ben bir Kürt olarak Kürdistan’da Abdullah Öcalan’ın siyasi iradem olarak kabul ediyorum” kampanyası için imza toplama iddiasıyla yargılanan Tarım Orkam Sen Diyarbakır Şubesi Eski Başkanı Hasan Adsız ve emekli öğretmen Süleyman Yılmaz’a 4. Ağır Ceza Mahkemesi TCK’nın 220/8 maddesi olan “örgüt propagandası” yapmak suçundan 1 yıl hapis cezası verilmiş ve takdiri indirimden ceza 10 aya indirilmişti.

Diyarbakır Barosu’ndaki hukukçular, tasarı halindeki Terörle Mücadele Yasası’nın yürürlüğe girmeden uygulanmaya başlandığını, bu cezanın Yargıtay’da onanması halinde emsal olabileceğini savundu.