Öcalan’dan bir teklif!

Terörist başı Abdullah Öcalan, çarşamba günü görüştüğü avukatları aracılığıyla Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Deniz Baykal'a mesaj yolladı.

Başbakan Tayyip Erdoğan ve CHP lideri Deniz Baykal’a seslenen Öcalan, “Asker ve polis ile dağdaki gerillanın ölmesini istemiyorum. Siyasi genel af çıkarılır, kültürel haklar tanınırsa silahların tamamen bırakılması için elimizden gelen her şeyi yaparız. O zaman Türk halkına herkesten daha fazla dost olmazsak, kardeşlik için elimizden geleni yapmazsak idam etsinler bizi.” dedi.

Barışın önünde kendisinin engel olmadığını ileri süren Öcalan, şöyle konuştu: ”Kimse demesin (Apo barışın önünde engeldir.) Kimin çözüm önünde engel olduğu ortadadır. Bir defa daha Sayın Başbakana ve Sayın Baykal’a çağrı yapıyorum; anlayışlı olsunlar. Ben, askerin ve polisin, dağdaki gerillanın ölmesini istemiyorum. İşte bütün dünya Hamas’a çağrı yapıyor; silahı bırak diye. Biz burada zaten gönüllü olarak Türkiye’de bunun gerçekleşmesi için çırpınıyoruz, çaba sarf ediyoruz. Çok şey istemiyoruz sadece iki hususun gerçekleşmesini istiyoruz: Birincisi genel bir affın çıkarılarak legal alanda siyaset yapabilme koşullarının sağlanması. İkincisi kültürel hakların tanınarak anayasal güvenceye bağlanması. Bu iki hususun güvenceye bağlanması halinde silahların tamamen bırakılması için elimizden gelen her şeyi yaparız, o zaman Türk halkına herkesten daha fazla dost olmazsak, kardeşlik için elimizden geleni yapmazsak idam etsinler bizi. Zaten silahımız da olmayacak o zaman. Bu konuda devletin adım atmasını ümit ediyoruz. O zaman Türkiye her açıdan daha ileriye gidecektir. Herkesin yararına olan budur.”