‘Öcalan’ı MİT raporu üzerine asmadık’

Anasol-M koalisyon hükümetinin başbakan yardımcısı Hüsamettin Özkan, teröristbaşı Öcalan’ın neden asılmadığını açıkladı.

DSP-MHP-ANAP’ın ortaklık ettiği koalisyon hükümetinin etkili isimlerinden eski başbakan yardımcısı Hüsamettin Özkan, bölücübaşı Abdullah Öcalan’ın idamının infazını MİT’in raporu doğrultusunda beklettiklerini açıkladı. Özkan, MHP’nin de ‘iç güvenliğe’ dikkat çeken söz konusu rapor sonucunda ikna olduğunu söyledi. Önceki gece Haber Türk’te yayınlanan Basın Kulübü adlı programa katılan Özkan, “Abdullah Öcalan’ı niye asamadınız?” sorusuna şu karşılığı verdi: “Bunun iki sonucu vardır. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) infazın ertelenmesi için tedbir kararı. Yaptığımız anlaşmalarla uluslararası ilişkilerimizi zedelemememiz gerekir. Bir de iç güvenlik sorunu var. MİT’in bir raporu var. 7 saat süren bir toplantı yaptık. AİHM’nin aldığı karara uygun bir şekilde evrakın Başbakanlık’ta bekletilmesinin o günkü Türkiye açısından çok doğru olduğuna inandık. Buna direnenler oldu tabii; ama tüm kesimlerden, güvenlik güçlerinden görüş aldık ve sonunda herkes mutabık kaldı bu kararda. Sıfır terörle devrettik sonuçta iktidarı.”

Özkan, dönemin başbakanı Ecevit’e hastalığından dolayı ‘işgöremez’ raporu verildiği, bunun üzerine bir yetkilinin kendisine ‘başbakan olun’ teklifinde bulunduğu iddiasını ise şöyle cevapladı: “Murat Yetkin benim makamıma geldi. 29 Ekim’de paşaların kendisine ‘Ecevit gitsin, Özkan gelsin’ mesajı ilettiklerini söyledi. Ben bunun doğru olmadığını, medyaya yansımaması gerektiğini söyledim. ‘Sayın Ecevit’e bunu aktarmak istiyorum.’ dedi. Başbakanımıza telefon ederek ‘Murat Yetkin’in bir arzı var’ dedim, beraber gittik, Ecevit’e de söyledi. Ecevit ‘Emekli paşalar mı?’ diye sordu. Yetkin, ‘Hayır efendim.’ dedi; ama isim vermedi. Ecevit ‘Allah Allah!’ dedi. Bir gün sonra bu, manşette verildi. Sayın Ecevit de bunu grup toplantısında gündeme getirdi. Cumhurbaşkanlığını kabul etmemiş biriyim ben. Hiçbir yerde gözüm yok. Ayrılana kadar Ecevit’in bilgisi dışında evime bile gitmedim. İşadamları beni yemeğe davet ettiler İstanbul’da. Büyük işadamları. Onlara da aynı cevabı verdim. Ecevit’in resminin bile bir istikrar olduğunu söyledim. Bu nasıl yansıdı Ecevit’e Allah bilir. Koç ailesinin Boğaz’daki evinde oldu bu görüşme. Ecevit’e görüşmeden bahsettim; ama bana getirdikleri teklifi rencide etmemek için söylemedim.”