Öcalan’ın hücre cezası bitti

İmralı Adası'na ömür boyu hapis cezasına çarptırılan bölücübaşı Abdullah Öcalan'a verilen hücre çezasının 15 Ocak'ta bittiği öğrenildi.

Geçtiğimiz hafta Kurban Bayramı nedeniyle Öcalan’la görüşmek için Gemlik Jandarma Komutanlığı’na gelen avukat ve Öcalan’ın kardeşleri Mehmet ve Havva Öcalan bölücübaşına verilen hücre cezası hatırlatılarak geri çevrilmişti.

Yetkililer, Abdulah Öcalan’ın hücre cezası süresince yakınlarıyla görüştürülmediği, sadece avukatlarıyla görüştüğü belirtildi. 20 günlük hücre cezasını, kaldığı koğuşta geçiren Öcalan’ın bu süreçte havalandırmaya çıkarılmadığı öğrenildi. Öcalan’ın avukatları İbrahim Dilmez, Zeynal Değirmenci ve Baran Doğan bugün sabah saatlerinde İmralı’ya gitmek üzere Gemlik Jandarma Komutanlığı’na geldiler. İşlemlerin tamamlanmasıyla avukatlar adaya hareket etti.

Öte yandan Yeni Ceza İnfaz Kanunu’nun 44. maddesi gereğince, hücre cezası ‘hükümlünün eylemlerinin nitelik ve ağırlığına göre bir günden yirmi güne kadar, açık havaya çıkma hakkı saklı kalmak üzere, geceli ve gündüzlü bir hücrede tek başına tutulmasını ve her türlü temastan mahrum bırakılmasını’ içeriyor. Cezanın gerekçeleri arasında, isyan çıkarmak, yangın çıkarmak, adam öldürmek, görevlileri rehin almak, firar, tünel kazmak, suç örgütlerinin eğitim ve propaganda faaliyetlerini yapmak veya yaptırmak gibi suçlar var. Öcalan’ın, önceki avukat görüşmelerinde terör örgütüne yönelik ifadelerinde ‘eğitim ve propaganda’ amacı görülüp, bu noktada ceza verilmiş olabileceği belirtiliyor.