Öcalan’ın idamını sembolize eden urgan nelere kadir!

MHP lideri Bahçeli'nin, meydanlarda Öcalan'ın idamını sembolize eden ip atması MHP'lileri bile ürküttü

MHP lideri Bahçeli'nin, meydanlarda Öcalan'ın idamını sembolize eden ip atması MHP'lileri bile ürküttü. Demos anketine katılan MHP'lilerin yüzde 39,8'i Bahçeli'nin bu davranışını tasvip etmiyor

Yeni Şafak-Demos anketi, MHP lideri Devlet Bahçeli'nin meydanlarda idam ip atmasını vatandaşların hiç de hoş karşılamadığını ortaya koyuyor. Ankete katılan 3 bin 475 kişinin yüzde 64,1'i, MHP'li olduğunu söyleyenlerin ise yüzde 39,8'i Bahçeli'nin bu davranışını tasvip etmediğini ortaya koydu.

AB VE DIŞ İLİŞKİLER TEMELDEN BOZULUR

“Bahçeli'nin hükümetin Abdullah Öcalan'ı asması için vatandaşa ip atmasına nasıl bakıyorsunuz” şeklindeki soruya ankete katılanların yüzde 64,1'i “olumsuz bakıyorum” cevabını verdi. Ankete katılanların yüzde 15,5'i “Bu konuda fikrim yok” derken Bahçeli'nin davranışını destekleyenlerin oranı yüzde 20,4'te kaldı. Ankette çıkan sonuca göre seçmenlerin yüzde 58,2'si olası bir CHP-MHP koalisyonunda Avrupa Birliği ve ABD ile ilişkilerin de bozulacağını düşünüyor.

CHP-MHP KOALİSYONU TÜRKİYE'Yİ İÇE KAPATIR

Seçmenlerin sadece yüzde 18,6'sı CHP-MHP koalis-yonunun ilişkilere olumlu katkı sunacağını belirtti. Yüzde 23,2'lik bir bölüm de “Bu konuda fikrim yok” karşılığını verdi. Ankete katılan CHP ve MHP'lilerin de koalisyonun AB ve ABD ile ilişkileri bozacağı düşüncesini paylaştığı ortaya çıktı. CHP'lilerin yüzde 40,5'i ve MHP'lilerin yüzde 48,9'una göre koalisyon Türkiye'nin AB ve ABD ile ilişkilerini bozacak. Konuyla ilgili diğer partililer şu görüşlerde bulundu: AK Parti; Yüzde 69,5 olumsuz, yüzde 7,1 olumlu etkilenir. DP; yüzde 62,8 olumsuz, yüzde 11,6 olumlu etkilenir. GP; Yüzde 50,7 olumsuz, yüzde 19,5 olumlu etkilenir. Bağımsızlar: Yüzde 79,2 olumsuz, yüzde 6,3 olumlu etkilenir. SP; Yüzde 60,9 olumsuz, yüzde 8,7 olumlu etkilenir.

'İp'i Erzurum'da atmıştı

MHP lideri Devlet Bahçeli, partisinin Erzurum mitinginde, hükümeti kastederek, “Öcalan'ı niye asmadınız, İpniz mi yoktu. Alın size ip” diyerek vatandaşların üzerine ip atmıştı.

'İp'i onaylayanlar azınlık

Bahçeli'nin İp atma olayını MHP'lilerin 50'si olumlu karşılarken, yüzde 39.8'i bu davranışı tasvip etmiyor. MHP'lilerden sonra Bahçeli'ye en çok Genç Partililer destek oldu. GP'lilerin yüzde 35,8'i Bahçeli'yi bu konuda destekliyor, yüzde 50,7'si tasvip etmiyor. Fikir beyan etmeyenlerin oranı ise yüzde 13,5.

Yeni Şafak