Öcalan’ın yakalanışının yıldönümünde olay!

Öcalan'ın Türkiye'ye getirilişinin 11'inci yıldönümü nedeniyle yapılan eylemlerde çatışmalar yaşanıyor.

İstanbul, Taksim’de PKK lehine slogan atan gruba polis müdahale etti. Gaz bombası ile müdahale eden polise, gruptaki bazı kişilerin taş attığı görüldü.

PKK’nın elebaşı Abdullah Öcalan’ın Türkiye’ye getirilişinin yıldönümü nedeniyle Taksim’de toplanan yaklaşık 200 kişilik grup, Galatasaray Meydanı’na yürümek istedi. Ancak İstiklal Caddesi’nin girişine barikat kuran polis yürüyüşe izin vermedi. Aralarında BDP Milletvekili Sabahattin Tuncel’in de yer aldığı grup, polisin “Açıklama yaptıktan sonra dağılın”uyarısını dikkate almayarak Taksim meydanında oturma eylemi yaptı. Grup yaklaşık yarım saatlik oturma eyleminin ardından basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasının gruptan bazı kişiler Tarlabaşı Bulvarı’na doğru yürüyüşe geçti. Bölücü terör örgütü lehine slogan atan gruba polis müdahale etti. Gaz bombası ile müdahale eden polise, gruptaki bazı kişilerin taş attığı görüldü. Bu sırada bazı araçların camlarının kırıldığı görüldü. Göstericilere müdahalenin ardından Dolapdere’ye doğru kaçarak gözden kayboldular.

GÜNEYDOĞU KARIŞTI

İmralı’da yargılanarak ömür boyu hapis cezasına çarptırılan Öcalan’ın Kenya’da 15 Şubat 1999’da yakalanarak Türkiye’ye getirilmesinin yıldönüme nedeniyle, Diyarbakır, Şırnak, Batman, Mardin ve bazı ilçelerinde esnaf kepenk kapattı. Sabah saatlerinde Diyarbakır, Şırnak, Batman’da esnafın büyük bölümünün kepenklerini açmadıkları görüldü. Güneydoğu’da güvenlik güçleri, Öcalan’ın yakalanma yıldönümü nedeniyle geniş güvenlik önlemi aldı.

VAN VE HAKKARİ’DE DE EYLEM

Doğu ve Güneydoğu’da 15 Şubat gerginliği yaşanıyor. Hakkari’nin Yüksekova, Şemdinli, Çukurca ilçelerinde esnafın tamamı kepenk kapatırken, araçlar da kontak açmadı. Van’da ise ara sokaklardaki bazı esnafın kepenk açmadığı dikkat çekti. Kentte polis özellikle toplu taşıma araçlarının normal seferlerini yapmaları konusunda uyarılarda bulundu. Van’ın Başkale İlçesi’nde de nöbetçi fırın ve eczane dışında kepenkler açılmadı.

YÜKSEKOVA YİNE KARIŞTI

Abdullah Öcalan’ın Kenya’da yakalanarak Türkiye’ye getirilişinin 11’inci yıl dönümünü protesto edengruplar Yüksekova’yı yine savaş alanına çevirdi.
Kepeklerin kapalı olduğu ve öğrencilerin okula gitmediği Yüksekova’da öğlen saatlerine doğru Cengiz Topel Caddesi ve ara sokaklarda barikat kurarak ateş yakan yaklaşık 100 kişilik gruba, polis müdahale etti.
Göstericiler, polisin müdahalesine taş atarak karşılık verince olaylar büyüdü. Yüksekova’nın birçok noktasında çıkan olaylara polis gözyaşartıcı bomba ve boyalı tazyikli su kullanarak müdahale etti. Zaman zaman silah seslerinin de duyulduğu ilçede polis geniş güvenlik önlemleri aldı. İlçede olaylar devam ediyor.

DOĞUBAYAZIT’TA GÖSTERİLERE POLİS MÜDAHALE ETTİ

Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinde izinsiz gösteri yapan gruba, polis müdahale etti. Doğubayazıt’ta İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi Anıtı önünde toplanan bir grup, basın açıklamasının ardından BDP ilçe binasına yürümek istedi. Yürüyüş sırasında gruptan bazı kişiler, polise, iş yerlerine ve bazı banka şubelerine taşla saldırdı. Saldırı üzerine polis, biber gazı ve tazyikli su ile gruba müdahale etti.