‘Ödemeyin’ yazısı ‘ödeyin’ diye değiştirilmiş

'Ödemeyin' yazısı 'ödeyin' diye değiştirilmiş

Maliye Bakanlığı Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü’nün, Çorum Valiliği’ne gönderdiği “öğretim yılına hazırlık ödeneği” yazısında, bazı öğretmenler için “ücret ödenmemesi” yönündeki ibarenin “ödenmesi” şeklinde tahrif edilerek ilgililere ödenek verildiği ortaya çıktı.
Alınan bilgiye göre, Çorum Valiliği’ne gönderilen 27 Ekim 2005 tarihli ve B.07.0.BMK.0.22-11595-22480 sayılı “öğretim yılına hazırlık ödeneği”ne ilişkin görüş yazısının tarihi, gönderilen valiliğin ismi, bazı öğretmenler için “ücret ödenmemesi” yönündeki ibarenin “ödenmesi” diye değiştirildiği ortaya çıktı. Tahrif edilen belgenin imza kısmında da Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Şinasi Yurdakul’un yerine Milli Eğitim Bakanlığı’nda Daire Başkanı olarak görev yapan Tahir Kılıçarslan’ın ismi kullanılmak suretiyle sahte bir görüş yazısı yazıldığı belirlendi. Bu sahte görüş yazısıyla Çorum’da ilgililere “öğretim yılına hazırlık ödeneği” ödendiği anlaşıldı. Sahte görüş yazısıyla Çorum’da kaç kişiye ne kadar ödeme yapıldığı konusunda herhangi bir bilgiye ulaşılamadı.

Maliye Bakanlığı Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü’nün internet sitesinde yer alan duyuruda kimler tarafından düzenlendiği belli olmayan sahte görüş yazısına isteyen herkesin faks veya internet yoluyla sahip olduğu ve bu yazıyı saymanlıklara belge olarak sunan ilgililere de öğretim yılı hazırlık ödeneği ödendiği belirtilerek sahte görüş yazısıyla herhangi bir işlem yapılmaması konusunda ilgililer uyarıldı.

Bakanlık yetkililerinin sahte görüş yazısıyla ilgili olarak kapsamlı br araştırma başlattığı öğrenildi.

Maliye Bakanlığı yetkilileri, hazırlanan sahte yazının valilik bölümü boş bırakıldığı için farklı illere yönelik versiyonlarının da hazırlandığını belirterek, olayın, ihbar üzerine ortaya çıkarıldığını kaydetti.