ÖDP’liler Semdinli olaylarini protesto etti

ISTANBUL - Özgürlük ve Dayanisma Partisi (ÖDP) Istanbul Il örgütü Hakkari'nin Semdinli ilçesinde meydana gelen patlama ve ardindan yasanan olaylari protesto etti.

ÖDP Istanbul Il örgütüne üye yaklasik 50 kisilik grup ögle saatlerinde Semdinli’de meydana gelen olaylari protesto etmek amaciyla Taksim Meydani’nda toplandi. “Susurluk çetesi Semdinli’de, Sorumlular yargilansin” yazili pankart açan grup adina basin açiklamasi ÖDP Istanbul Il Baskani Sinan Tutal tarafindan yapildi. Tutal, Hakkari’de yasanan saldiri ve bombalama olaylarinin son halkasi olan Semdinli ilçesindeki kitabevinde patlayan bombali saldiriyi gerçeklestirenlerin suçüstü yakalandigini öne sürerek, yasanan bu olayin Susurluk çetesinin faliyetlerine devam ettiginin göstergesi oldugunu iddia etti.

On yil önce Susurluk’ta ortaya çikan derin devlet yapilanmasinin bütün yönleriyle açiga çikarilip tasviye edilmemesinin bu güçlerin bugün bir kez daha ortaya çikarak bölgede yasanan sorunlari çözümsüzlüge itmeye çalistigini kaydeden Tutal, bu güçlerin amaçlarinin, toplumu terörize ederek provakatif eylemlerle çatisma sürecini kalicilastirmak oldugunu iddia etti. ÖDP olarak bütün toplumsal kesimleri ve AK Parti hükümetini Türkiye’yi karanliga sürüklemeye çalisan çetelere karsi kararli mücadeleye davet eden Tutal, suçlularin ve arkasinda yer alanlarin yargilanmasi için yetkilileri göreve çagirdi.

“Çeteler halka hesap verecek, Susurluk çetesi yargilansin, Çeteler degil üretenler yönetsin ” seklinde sloganlar atan grup basin açiklamasinin ardindan Istiklal Caddesi üzerinden sloganlar esliginde ÖDP Beyoglu ilçe binasi önüne kadar yürüyerek olaysiz dagildi.