‘Ödüle layık olan Ronaldinho’dur’

Noel tatilini geçirmek üzere ülkesi Brezilya'ya bulunan Fenerbahçe Teknik Direktörü Zico, Cannavaro'nun aldığı Dünyada Yılın Futbolcusu ödülünü Ronaldinho'nun hak ettiğini söyledi.

Ronaldinho’nun hala dünyanın en iyi futbolcusu olduğunu savunan Zico, FIFA’nın verdiği Dünyada Yılın Futbolcusu ödülünü de asıl Ronaldinho’nun hak ettiğini ifade etti.

Brezilya’nın efsane futbolcuları arasında gösterilen ve ‘Beyaz Pele’ lakabıyla anılan Zico, bugün dünya futbolunda örnek haline gelmiş futbolcu olarak Ronaldinho’yu işaret etti ve sözlerini, “Asıl önemli olan, futbolda ve futbolcuda kalitedir. Şu an dünyada en kaliteli oyuncu hiç tartışmasız Ronaldinho’dur. Bence 2006 Dünyada Yılın Futbolcusu ödülüne asıl layık olan da Ronaldinho’dur” dedi.

Bu ödül için yapılan oylama sırasında, oylamayı yapan herkesin sadece skor tabelasındaki sonuçlara bakarak karar verdiğini anlatan Zico, şöyle konuştu:

“Yani kaliteden çok skoru göz önüne aldılar. Böylelikle Cannavaro’nun da bu ödülü alması bu sayede oldu. Ya İtalya dünya şampiyonu olmasaydı? Dünya Kupaları’nın oynandığı yıllarda, nedense şampiyon olan takımın bir oyuncusu bu ödüle layık görülüyor. Aslında Cannavaro bu yıl iyi bir performans sergiledi özellikle Dünya Kupası’nda çok iyi oynadı ve en iyi futbolcu ödülünü de kazandı. Brezilya Dünya Kupası’nı kazanamadı fakat tüm yıl boyunca muhteşem bir başarım sergilemesine rağmen Ronaldinho bu ödülü alamadı. Bu da bir çelişkidir.”

Brezilya Milli Takımı Teknik Direktörü Dunga hakkında çıkan eleştirilere de değinen Zico, şöyle konuştu:

“Dunga’nın milli takım hakkında verdiği kararlara saygılı olmak gerekiyor. Bence bir antrenör bir karar veriyorsa, mutlaka inandığı bir şey vardır. Kendisinin daha önce antrenörlük deneyiminin bulunmadığı şeklinde çıkan eleştiriler bence yersiz çünkü bir ülkenin başbakanı olmak içinde önceden başbakanlık yapmış olma şartı bulunmuyor. Dunga, genç birisi ama yıllardır Brezilya Milli Takımı’nda edindiği tecrübe çok az kişi de bulunuyor. Çok büyük işler yapabilecek kapasiteye sahip.”