Oger Telekom borcunu 2006’da kapatacak

Türk Telekom’un yüzde 55’ini 6,55 milyar dolara alan Oger, Hazine’ye kalan borcunu bu yıl içinde kapatmak istiyor.

Oger, özelleştirme tutarında geriye kalan ödemenin nasıl yapılacağına ilişkin açıklamasını gelecek haftalarda otoritelere resmen bildirecek. Devir sözleşmesini imzaladığı 14 Kasım’da mevzuat gereği 1,310 milyar doları peşin ödeyen Oger’in Hazine’ye 5,240 milyar dolar borcu kaldı. Anlaşmaya göre borcun geriye kalan yüzde 80’lik kısmının; libor artı 2,5 faizle 5 eşit taksitle ödenmesi gerekiyordu. Ancak, firma yetkilileri devlete kalan borcunun tamamını peşin ödemeye karar verdi. Böylece şirket, Hazine’ye vereceği faizden kurtulacak. Bu kapsamda kredi bulma çalışmalarına hız veren Oger, borcunun yarısını öz sermayesinden, yarısını ise özel bankalardan kredi çekerek kapatmayı planlıyor. Şirketin kredi temini için görüştüğü özel bankaların başında ABN Ambro geliyor.

Telekomünikasyon Arenası’nda konuşan Doany, gelişmek için rekabetin şart olduğunu vurguladı. “Önümüzdeki dönemde rekabet daha doğrudan olacak. Böylece daha doğru şekilde yönetilen bir rekabet yaşanacak.” diyen Doany, Telekom’un ADSL satışında hem düşük fiyat hem de kalite anlamında büyük başarı gösterdiğini kaydetti. Doany, yeni teknolojilerle birlikte sabit hatların büyümesinin mümkün olacağını belirterek, bu sayede ‘veri’, ‘görüntü’ ve ‘ses’in hep birlikte taşınacağını dile getirdi. Türkiye’de kişisel bilgisayar sahipliği oranının çok düşük seviyelerde bulunduğunu belirten Doany, “5 milyon PC kullanıcısı var. Bunun artırılması gerekiyor. Intel ve Microsoft ile geliştirdiğimiz işbirliği ile “My First PC” projesi geliştirdik. 18 ayda bu sayının 10 milyona çıkarılması hedeflendi.” dedi.

‘Cep’te iletişim vergisi indirimi 2007’ye kaldı

Öte yandan sektör temsilcilerinin cep telefonu görüşmelerinde yüzde 60’a varan vergi yükünün düşürülmesi talebine yeşil ışık yakan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, indirimin 2007’de olabileceğini açıkladı. GSM iletişimindeki yüksek vergiler üzerinde bu yıl ‘önemle’ durma sözü veren Yıldırım, “GSM iletişimde vergilerin yüksek olduğu hepimizin malumu. Kriz nedeniyle kullanım bedelleri aşağı düştü. 1998-99 yıllarında 30 dolar olan ARPU (abone başına gelir) bedelleri bugün 10-12 dolarlara geriledi.” dedi