Öğrenciler: Atılacak olan yanlış bir adım eğitim hayatımızı bitirir

Bitlis ve ilçelerinde bulunan okuma salonu ve etüt merkezleri tamamen ücretsiz olarak öğrencileri geleceğe hazırlıyor.

Bitlis ve ilçelerinde bulunan okuma salonu ve etüt merkezleri tamamen ücretsiz olarak öğrencileri geleceğe hazırlıyor. Öğrencilerin en iyi şekilde istifade ettiği okuma salonu ve etüt merkezleri sayesinde öğrenciler, boş vakitlerini kötü alışkanlık edinebilecekleri yerlerden uzak bu mekanlarda geçiriyor.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan ve dershane ile etüt merkezlerini kapatmayı hedefleyen kanun taslağına konunun asıl muhatabı okuma salonu ve etüt merkezi öğrencileri büyük tepki gösterdi.

Konunun bizzat muhatabı kendilerinin olmasına karşın kimsenin gerek dershane gerekse okuma salonlarını kapatırken fikirlerini sormamalarını eleştiren öğrenciler, atılacak olan yanlış bir adımın eğitim hayatlarını bitireceğine dikkat çektiler. Milli eğitim müfredatını ve okullardaki eğitimi de eleştiren öğrenciler, okuma salonu ve etüt merkezlerinin ihtiyaç olduğunu ve kapatılmaması gerektiğini ifade ettiler. Okuma salonu ve etüt merkezleri sayesinde okulda eksik kalan derslerini tamamladıklarına ve yine bu sayede üniversite kazandıklarına değinen öğrenciler, okuma salonu ve etüt merkezlerin kapatılmasıyla uğraşılması yerine yeni okuma salonu ve etüt merkezlerinin açılmasına destek olunması gerektiğini kaydettiler.

Okuma salonu ve etüt merkezleri kapatılırsa asıl eşitsizliğin o zaman başlayacağını belirten Bitlis’teki etüt merkezi öğrencilerinden Harun Eryılmaz, “Okuma salonu ve etüt merkezlerinin kapatılmasını istemiyorum çünkü Türkiye’deki eğitim sisteminin buna müsait olmadığını düşünüyorum. Özellikle okul derslerindeki eksiklikleri ve boş geçen derslerin eksikliğini biz burada tamamlıyoruz. Bu konuda okuma salonu ve etüt merkezlerinin bize katkısı çok büyük. Bu nedenle okuma salonu ve etüt merkezlerinin kapatılmasını istemiyoruz. Çünkü durumu iyi olan öğrenci her halükarda eksik kalan derslerini özel ders alarak tamamlayacak. Ama bizim böyle şansımız olmayacak. Hedeflerimize ulaşmada okuma salonu ve etüt merkezlerinin payı büyük, bu nedenle kesinlikle kapatılmasına karşıyız.” diye konuştu.

Etüt merkezi öğrencilerinde Zülküf Kaykaç ise “Etüt merkezinde ücretsiz olarak hem ders çalışıyoruz hem de hocalarımız derslerimizde bize destek oluyorlar. Sınavlara hazırlanmamızda hocalarımız bize çok yardımcı oluyorlar. Burada çok mutluyuz. Çünkü bu kurumlar sayesinde ücretsiz olarak dershane kalitesinde eğitim görebiliyoruz. Bu yüzden okuma salonu ve etüt merkezlerimizin kapatılmasına karşıyız.” dedi.

Okuma salonu öğrencilerinden Furkan Mertaş da maddi durumunun iyi olmadığını ancak buna rağmen dershane kalitesinde eğitim veren okuma salonunda eksikleri tamamladığını belirtti. Okuma salonu ve etüt merkezlerinin kapatılması durumunda kendilerinin mağdur olacağını dile getiren Mertaş, kapatma kararından vazgeçilmesini istedi.