Öğrenciler basın kuruluşlarını ziyaret etti

Osmaniye'nin Kadirli ilçesinde eğitim öğrenimlerini sürdüren ilköğretim okulu öğrencileri görsel ve yazılı basına ziyarette bulundu.

Özel Serhat İlköğretim Okulu 4. sınıf öğrencileri ilçede faaliyet gösteren MRT TV ve Yeni Kadirli gazetelerine konuk oldu.

MRT TV Sahibi Hasan Loğoğlu ve Kadirli Gazetesi sahibi Mustafa Uysak ziyaretten duydukları memnuniyeti dile getirdi. Yerel TV’den yaklaşık yarım saat canlı yayın yapılması ise öğrencilerin ayın akışındaki aşamaları idrak etmelerini sağladı.

Kitle iletişim araçlarının genel bir yaklaşımla sözlü ve yazılı basın olmak üzere ayrıma tabi tutulduğunu söyleyen Hasan Loğoğlu, “Radyo ve televizyonlar sözlü, görsel ve işitsel basın, günlük yada periyodik olarak yayınlanan gazete, dergi, kitap vb. yayınlar ise yazılı basın olarak nitelendirilmektedir. Genç beyinlerimizin uzay çağında basının konumu ve genel durumunu merak ederek bizleri ziyaret etmesi memnuniyet verici.” şeklinde konuştu.

Baba mesleğini devralan Yeni Kadirli Gazetesi sahibi Mustafa Uysak ise genç dimağlara el dizgisi baskıdan günümüzde kullanılan bilgisayar teknolojisi arasındaki değişim ve gelişimden bahsetti.

Gazetenin dizgisinden basımına kadar bir çok merhaleden geçtiğini söyleyen Gazeteci Uysak, Türkiye’de yerel basının çeşitli sıkıntılar nedeniyle gelişmemesinin en önemli bir açmaz olduğunu belirterek, “Mesleki standartlara uygun gazetecilik yapan basın yayın kuruluşlarının ayakta kalabilmesi için sorunlarının giderilmesi şarttır.” dedi.

Daha sonra öğrencilerin sorularını cevaplayan Uysak, gazeteciliğin halkın gözü kulağı olması hasebiyle kutsal bir vazife ifa ettiğini sözlerine ekledi.