Öğrenciler halepçe katliamını kürtçe sloganlarla kınadı

Irak'ın Halepçe kentinde 10 yıl önce Saddam Hüseyin tarafından yapılan katliam, Burdur'da bir grup öğrenci tarafından kınandı.

Burdur’da kendilerini ‘devrimci ve yurtsever’ olarak tanıtan yaklaşık 40 üniversite öğrencisi Halepçe katliamını kınadı.

İsmini açıklamayan grup sözcüsü, Halepçe’de 5 bin insanın ölümüne, binlercesinin yaralanmasına ve sakat kalmasına neden olduğunu söylediği Saddam Hüseyin’i lanetledi. Ancak bugün Saddam Hüseyin rejiminin iktidarda olmamasına karşın hala savaş ve katliamların devam ettiğini dile getiren gençler, kim yaparsa yapsın bu tür olaylara karşı olduklarını bildirdi.

Gençlerin basın açıklaması şu şekilde devam etti: “Halepçeyi unutmayacağız. Sokağın da evinde tarlasında çalışırken ölüme yakalanan insanların cesetlerini unutmayacağız. Ana sütünden daha yeni kesilmiş kundağında mosmor olmuş bebekleri unutmayacağız. Bedel ödedik, ödeteceğiz.”

Irak’ta ölenlerin resimlerinin yer aldığı basın açıklaması sırasında çeşitli sloganlar atıldı. Bunlar arasında Kürtçe söylemler de yer aldı.