Öğrenciler müdür odasını resim atölyesine çevirdi

Tiyatro gösterisi için dekor hazırlıkları yapan öğrenciler, okulda müsait yer olmayınca resimlerini yapmak için müdür odasını kullanıyor.

Kurtuluş savaşı günlerini anlatan yağlı boya resimleri, öğretmenleri ile beraber çizen öğrenciler, okullarında resim yapabilecekleri en uygun yerin müdür odası olduğunu söylüyor.

Ellerinde yağlı boya ve fırçalarla müdür odasında resim çizmeye çalışan öğrenciler renkli görüntülerin oluşmasına sebep oluyor. Okul Müdürü Sait Kahraman, okullarında resim yapabilecekleri ayrı bir salon olmadığı için kendi odasını öğrencilerin resim atölyesine çevirmesine izin verdiğini söylüyor.

Odasında resim yapılırken okul işlerini aksatmadan yapmaya çalıştıklarını, bundan şikayet etmediğini belirten Kahraman, “Yerimiz olmadığı için böyle bir şey yapmayı uygun gördük. Tiyatro gösterisi kısa bize zaman sonra sahneye konulacak. Dekorların gösteriye kadar hazır hale gelmesi gerekiyor. Yer sıkıntımız yüzünden laboratuvar çalışmalarında da sıkıntı çekiyoruz” diyerek içinde bulundukları durumu anlatmaya çalışıyor.

Dekorların hazırlanması için öğrencileri Meltem Şimşek ve Neriman Tutkuner ile beraber çalışan resim öğretmeni Gamze Gürman, okullarında resim atölyesi olmadığı için sıkıntı çektiklerini söyledi. 16 Ocak 2006 tarihinde Atatürk’ün Osmaniye’ye geliş yıldönümünde Kurtuluş Savaşı’nı anlatan bir tiyatro gösterisi sunulacağını ve bunun için yağlı boya resim çalışması yaptıklarını kaydededen Gürman, bunun için geniş mekana ihtiyaçları olduğunu, okulda ayrı bir salon olmadığı için müdür odasını resim atölyesine çevirdiklerini ifade ediyor.

Müdür odasında çalışmalarını sürdüren 10. sınıf öğrencisi Meltem Şimşek, resim yapmayı çok sevdiklerini belirterek, resim atölyesi istediklerini söylüyor.

Derslerinden arta kalan zamanlarda resimle uğraştığını, resim yapmanın kendisi için bir tutku olduğunu belirten Şimşek, “Okulumuz süper lise ancak birçok yönden imkansızlıklarımız var. Bunlardan birisi de resim atölyesi. Resim yapmayı çok seviyorum. Resim atölyemiz olsa buradan çok harika resimler çıkarabiliriz.” diye konuşuyor.

Dekor çalışmalarında yer alan 11. sınıf öğrencisi Neriman Tutkuner de, resim öğretmeni olmayı hayal ediyor. O da daha rahat resim yapabilecekleri yerlerin oluşmasını istiyor. Ancak imkansızlıklar nedeniyle yapabileceği fazla bir şey yok.

Tutkuner, “Zor şartlar azmimizi kırmıyor. Aksine daha çok çalışıyoruz. Ancak imkan verilirse daha iyisini yapabiliriz. Dekor hazırlıklarını müdür odasında yaptığımız için rahat değiliz. Kimse bize karışmasa da ister istemez üzerimizde bir baskı hissediyoruz.” diyerek resim atölyesi isteklerini tekrarlıyor.