Öğrenciler tatile İstanbul kara alıştı

İki gündür yaşanan kar yağışı İstanbul'da hayatı zorlaştırırken dün okulların tatil kararı ile birlikte trafikte sorunsuz geçildi. Okullar bugün de tatil.

Kar yağışı nedeniyle İstanbul başta olmak üzere birçok ilde okullar tatil edildi. TEM otoyolu Hadımköy-Lüleburgaz istikameti yoğun kar yağışı nedeniyle kapanırken, zaman zaman etkisini arttıran tipi zor anlar yaşattı. İstanbul’da okullar bugün de tatil edildi.

BUGÜN DE TATİL

İstanbul Valisi Muammer Güler ve Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş AKOM (Afet Koordinasyon Merkezi’nde) düzenledikleri ortak basın toplantısında olumsuz hava koşullarına karşı yürütülen mücadeleyi anlattılar. Vali Güler olumsuz hava şartlarının şiddetini arttırarak devam etmesi ve ara sokaklarına öğrenci servislerinin girememesi sebebiyle tatili bir gün uzatma kararı aldıklarını açıkladı. Trafikte büyük bir sorunun yaşanmadığını belirten Vali Güler, kar metrekareye düşen kar yağışının mevsim normallerinin üzerine çıktığını kar kalınlığının da 30 cm’ye ulaştığını söyledi.

24 SAAT MÜCADELE

Pazartesi 04.00 itibarıyla başlaya kar yağışının aralıksız devam ettiğini ve yarın akşama kadar da süreceğini belirten Topbaş, Perşembe gününe de sarkmasının beklendiğini söyledi. Şehir genelinde kar kalınlığının 20-30 cm’ye ulaştığını vurgulayan Topbaş, Büyükşehir Belediyesi’nin 681 araç ve 3 bin personelle 209 noktada 24 saat karla mücadele çalışmalarını sürdürdüğünü kaydetti. Şu anda kent genelindeki ana arterlerde trafikle ilgili bir problem bulunmadığını ifade eden Topbaş, uyarılarını dikkate alan İstanbullulara teşekkür etti.

İDO AKSADI

Hava muhalefeti nedeniyle bazı İDO’nun 06.00 Avşa-Marmara-Erdek arabalı vapur, 07.00 Yenikapı bandırma hızlı feribot, 07.00 Pendik, Yalova hızlı Feribot, 07.30 Mudanya-Armutlu- Yenikapı- Bostancı deniz otobüsü, 06.45 Kartal-Yalova Deniz otobüsü seferleri iptal edildi.

BİR KİŞİ DONDU

Acil Yardım ve Cankurtarma Müdürlüğü ekipleri, evsizleri sokaktan toplamaya devam etti. 166 evsiz vatandaş, Alibeyköy’deki Tevfik Aydeniz Spor Tesisleri’nde misafir ediliyor. Öte yandan Kuştepe’de, 35 yaşlarındaki bir kişi sokakta ölü bulundu. Soğuktan donarak öldüğü sanılan bu kişinin cesedi, kesin ölüm nedeninin belirlenmesi amacıyla Adli Tıp Kurumu Morgu’na kaldırıldı.

TEM YOLU 18 SAAT KAPALI KALDI

İstanbul’da etkili olan kar yağışı bazı ilçelere bağlı köy yollarının kapanmasına neden oldu. Özellikle TEM Silivri-Edirne bağlantı yolunun kapanması sorucu araçlar 18 saat mahsur kaldı. Yollarda sık sık zincir kontrolleri yapıldı. Zincirsiz araçların geçişine izin verilmezken, kapalı kalan yollarda yüzlerce araç yolların açılmasını bekledi.

Öğretmenler, okullarına kar motoruyla gidebildi

Kar nedeniyle görev yerlerine gidemeyen 2 öğretmen, valilik tarafından kar motoruyla okullarına gönderildi. Muş’a 10 kilometre uzaklıkta bulunan Karlıdere Köyü İlköğretim Okulu’nda görevli öğretmenler Ali Haydar Demirel ve Dündar Azbay, yarıyıl tatilinin ardından görev yerlerine gitmek için Muş’a geldiklerini, ancak köy yolunun kapalı olduğunu öğrendiklerini, öğrencilerin eğitimlerinden geri kalmamaları için Valilik’ten yardım istediklerini söylediler.