Öğrencilerde görünen ‘sosyalçöküntü’ masaya yatırıldı

Son zamanlarda artan sosyal problemler ve okullardaki şiddet, idarecileri ve okul aile birliklerini harekete geçirdi.

Son zamanlarda artan sosyal problemler ve okullardaki şiddet, idarecileri ve okul aile birliklerini harekete geçirdi. Bu kapsamda Samsun’un Terme ilçesinde hazırlanan “Edep Terme” başlıklı projeyle öğrencilerin ve velilerin bilgilendirilmesi hedefleniyor.

Terme Milli Eğitim Ar-Ge Sorumlusu Sait Tuğ başkanlığında yapılan ilk toplantıya, okul müdürleri ve okul aile birliği başkanları katıldı. Özel İdare salonundaki toplantıda konuyan Tuğ, “Projenin yürütülmesinde özellikle öğretmen arkadaşlarıma, okul idarecilerine, Milli Eğitim Müdürlüğü’ne, şube müdürlerine ve tüm arkadaşlarıma ihtiyacımız var. Bizler bu projenin yürütülmesinde, ilçemize yayılmasında hepinizden destek bekliyoruz. Temel amacımız, toplumda kaybolmaya yüz tutmuş bazı değerleri yaşatmak. Bu çalışmanın yürütülmesi sırasında okullardan etkinlikler bekliyoruz. Her aya verilen bu değerlerin etkinliklerle diri tutulmasını istiyoruz. Doğruluk, dürüstlük, merhamet, yardımseverlik ve bunun gibi değerlerin her ay okullarımızda önemsenmesini istiyoruz. Projenin bir diğer amacı da gerek okul içinde gerek sosyal yaşamda ve ailede görülen insani değerlerdeki kayıplar. Bu kayıpların doğurduğu kişisel ve toplumsal sarsıntılarla yaşanan bunalımlara dikkat çekerek, toplumsal kültürümüzden miras kalan manevi ve insani değerleri ilçemizde gerçekleştirecek özel uygulamalarla kazanım sağlamak. Öğrencilerimize, velilere, gençlere ve toplumun her kesimine anımsatmakla beraber bu yönde güçlü bir farkındalık oluşturmak suretiyle paydaş kurumların işleyiş ve görevlerine uygun, izlenebilir çalışmalarla ölçülebilir, olumlu kazanımlar elde etmek istiyoruz.” dedi.

Sunumlarla desteklenen konuşmalar sonunda, bazı konularda yapılan uygulamalar ve yanlışların gözden geçirilmesi kararı alındı. Toplantıların her ay düzenlenerek, yapılan faaliyet ve uygulamaların değerlendirilmesi kararlıştırıldı.