Öğrencilerden ‘Artık makarna yemek istemiyoruz’ eylemi

Zonguldak Karaelmas Üniversitesi'nde (ZKÜ) okuyan öğrenciler, Zonguldak'taki ev kiraları, ulaşım ve su ücretleri başta olmak üzere hayat pahalılığını protesto etmek amacıyla imza kampanyası başlattı.

Artık makarna yemek istemiyoruz” diye ilginç bir protesto gösterisinde bulundular.
ZKÜ’de öğrenim gören üniversite öğrencileri, Zonguldak’taki ev kiraları, ulaşım ve su ücretlerinin pahalı olması nedeniyle imza kampanyası başlattı. Zonguldak Vergi Dairesi önünde düzenlenen imza kampanyası öncesi basın açıklaması yapan öğrenciler, boyunlarına kolye şekline getirdikleri makarnaları asarak, pankartlarla pahalılığı protesto ettiler.

Zonguldak’ta çarpık kentleşmenin olumsuz etkileri görülüyor. Yerşekillerinin elverişsizliğine bağlı olarak ortaya çıkan konut yetersizliği kiraları ateş pahası yapıyor. Özellikle üniversiteye yakın yerlerden Site, İncivez ve Fatih Sitesi mahallelerinde öğrencilerin ve memur kesiminin yoğun olarak yaşaması ev sahiplerinin iştahını kabartıyor. 3- 4 öğrencinin aynı evde kalmasını fırsat bilen bazı ev sahiplerinin astronomik rakamlar önermesi öğrencileri maddi açıdan zorluyor.

Tüketici Hakları Derneği Yönetim Kurulu adına basın açıklamasını okuyan üniversite öğrencisi Can Bayraktar, artık makarna yemek istemediklerini belirterek, “Enflasyon sıralamasındaki ilk 3’ü hiçbir şehre bırakmayan Zonguldak’ta hayat pahalılığı her geçen gün daha da artmaktadır. Ev kiralarının, ulaşım bedellerinin ve gıda fiyatlarının aşırı artışları kentte yaşayan dar gelirlileri ve üniversite öğrencilerini mağdur etmektedir. Yaklaşık 10 binden fazla öğrencinin yaşadığı kentte pahalılık had safhada. Tüketici Hakları Derneği olarak, kira bedellerinin düşürülmesine, toplu konutların derhal yapılmasına, yurt sayısının arttırılması ve fiziki koşullarının çağdaş bir yapıya kavuşturulmasına, belediyenin tamamen özel otobüs şirketlerine bıraktığı ulaşım hizmetine önem vererek seferlerini artırmasına, özel ulaşım bedellerinin öğrencilere 50 Ykr olmasına, su birim fiyatlarının düşürülmesine ve öğrencilere yüzde 50 indirim sağlanmasına ilişkin çalışmalara başlanmasını talep ediyoruz” dedi.

Bir öğrencinin taşıdığı “Evimiz sobalı, ama pahalı. Yollar kısa ama cefalı. Ben kaz değilim, öğrenciyim. Ama herkes yolmaya meraklı” pankartı dikkat çekti.