Öğrencilerden Keremcem’e büyük ilgi

TBMM, zararlı madde kullanımına dikkat çekmek amacıyla, yaklaşık bin 500 öğrencinin katıldığı ’Maddeye değil, sevgiye bağlı sağlıklı gelecek’ isimli bir toplantı ve yürüyüş düzenledi.

Meclis’in yanında bulunan Milli Egemenlik Parkı’nda yürüyüşle başlayan etkinlik, TBMM Tören Salonu’ndaki toplantı ile sona erdi. Meclis Başkanlığı tarafından daha önce başlatılan ’Sağlıklı Gençlik, Sağlıklı Genecek’ çalışması ile Başbakan’ın eşi Emine Erdoğan’ın yürüttüğü ’Sağlıklı gelecek: maddeye değil sevgiye bağlı’ kampanyası kapsamında düzenlenen etkinlğe, yaşları 13 ile 17 arasında değişen öğrenciler katıldı.

Milli Eğitim Parkı’nda toplanan öğrenciler, “Pasif içici olmak istemiyoruz”, “Bizi maddeye değil, sevgiye bağlayın”, “Uyuşuk değil, uyanık gençlik” “Sağlıklı gelecek sevgiyle gelecek”, “Yayatını maddeye teslim etme” yazılı pankartlar taşıdılar. Yürüyüşün başlayacağı Milli Egemenlik Parkı’na gelen Milli Eğitim Bakanı Hüseyin çelik, öğrencilerle tek tek selamlaştı. Bakan çelik’e büyük ilgi gösteren öğrenciler, “Şiddete hayır” diye slogan attı.

Yürüyüşe katılan Bakan Çelik, TBMM Başkanvekili Nevzat Pakdil ve diğer milletvekilleri, yürüyüşün simgesi olan, üzerinde “Sağlıklı gelecek sevgiyle gelecek” yazılı uzun yağmurluktan giydiler. Bakan Hüseyin Çelik ve milletvekilerinin öncülüğünde yürüyüşe geçen öğrenciler, TBMM Arka bahçe’deki merdivenlerde hatıra fotoğrafı çektirdiler.

Meclis Tören Salonu’na gelen öğrenciler, burda uzun süre sanatçı Keremcan’ın gelmesini beklediler. Toplantıda bir konuşma yapan Bakan Hüseyin Çelik, Dünya Sigarayı Bırakma Günü ve Dünyü Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin imzalandığı böyle bir günde zararlı madde kullanımına karşı bu toplantının çok önemli olduğunu vurguladı. Çelik ayrıca, öğrencilere yanınızda sigara içenlere bende pasif içici oluyorum diyerek karşı çıkın öğüdünde bulundu.

Hüseyin Çelik’in ardından konuşma yapan TBMM Başkan Vekili Nevzat Pakdil ise sigara içmeyen insanların yanında sigara içilmesinin insan haklarına aykırı olduğu düşündüğünü söyledi.

Konuşmaların ardından öğrenciler tarafından bir skeç oynandı. Sabırsızlıkla sanatçı Keremcan’ı bekleyen öğrenciler arada oynanan tiyatro oyununa oldukça ilgisiz kaldılar. Öğrencilerden bazıları tiyatro oyunu oynanırken salonda bezden yaptıkları topla oynamayı tercih ettiler. Sanatçı Keremcan’ın gelmesiyle salon bir anda hareketlendi. Öğrencilere zararlı maddelerden uzak durmaları konusunda tavsiyelerde bulunan genç sanatçı bir de şarkı söyledi. Bir yandan telefonlarıyla kendisini kaydeden öğrencilerle konuşan sanatçı oldukça yoğun ilgi gördü. Keremcan şarkısını bitirdikten sonra ise zor dakikalar yaşadı.