Öğrencilerden Türkçe isimli işyeri kampanyası

Ege Üniversitesi (EÜ) Edebiyat Fakültesi bünyesinde çalışmalarını sürdüren Yenisey'den Tuna'ya Türk Dili ve Edebiyatı Öğrenci Topluluğu, "Yazım da Türkçe, Sözüm de Türkçe" isimli bir imza kampanyası başlattı.

EÜ Kampüsü’nde değişik noktalarda yürüttükleri kampanyayla 2 bine yakın imza topladıklarını belirten topluluk üyesi ve EÜ İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü 1. sınıf öğrencisi Selahattin Türüt, hedeflerinin 10 bin imzaya ulaşmak olduğunu söyledi.

Bu kampanyayla işyeri adlarının Türkçeleştirilmesini amaçladıklarını vurgulayan Türüt, “Topladığımız imzaları İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na ileteceğiz. Yetkililerin gerekli kanuni düzenlemeyi yapmasını, yerel yönetimlerin de işyeri ruhsatlarının verilmesinde bu konuyu da dikkate almasını bekliyoruz.” dedi.

Konak, Buca, Karşıyaka, Alsancak ve Bornova ilçe merkezlerinde kampanyayı genişleteceklerini açıklayan Türüt, amaçlarının Türkçe’nin korunması ve kullanımının yaygınlaşması olduğunu kaydetti.

Yenisey’den Tuna’ya Öğrenci Topluluğu 2004 yılında kuruldu. Şu anda 200’e yakın üyesi bulunan topluluk, toplumda Türkçe bilincinin arttırılmasını sağlamayı, tabelalar ve ilan panoları gibi yerlerdeki dil yanlışlarına karşı kamuoyu oluşturmayı hedefliyor.