Öğrencilere bıçak satan seyyar satıcılara şok baskın

Gaziosmanpaşa'da, okul önlerinde ve yakınlarında kesici ve delici alet satan seyyar satıcılara şok baskın düzenlendi.

Gaziosmanpaşa Belediyesi, Türkiye genelindeki okullarda ve çevresinde yaşanan şiddet olayları üzerine “Okullarda sevgi yeşersin” adını verdiği bir dizi operasyon başlattı. Öğrencilerin birbirlerini yaraladığı ve hatta öldürdüğü olaylarda kullanılan bıçakların çoğunluğunun okulların hemen yanı başlarındaki seyyar satıcılarda bulunması belediye ekiplerini buralara baskın yapmaya yöneltti. Gaziosmanpaşa Belediyesi zabıta ekipleri, ilçe emniyet güçlerinin de desteğini alarak bugün okul çevrelerindeki seyyar satıcılara şok baskın yaptı. “Okullarda sevgi yeşersin” adı verilen operasyonun bir parçası olan baskınlarda, seyyar satıcıların sattığı bıçak, kesici ve delici aletlere el konuldu. Karşılarında zabıta ve polis ekipleri ile kameraları gören satıcılar şaşkına dönerken, tezgah altında çok sayıda bıçak ve kesici alet ele geçirildi.

Tezgah altında kilitli ve saklı olarak bulundurdukları bıçakları gizlice sattıkları anlaşılan satıcılar, kesici aletleri kesinlikle öğrencilere satmadıklarını iddia etti. Bir satıcı, eline aldığı sustalı bıçağın çok küçük olduğunu ve kesinlikle adam öldürmeyeceğini anlatmaya çalıştı. Ancak zabıta ekipleri, bıçağı tamamen açarak nasıl zarar verebileceğini gösterdi. Akif Y. isimli bir satıcı ise gazetecilerin sorularına “Ben öğrencilere ve küçüklere satmıyorum” derken, bunu nasıl anlayabildiğini ve neden gizli sattığını bir türlü açıklayamadı.

Bir ilköğretim okulunun hemen karşısında rambo bıçağı olarak tabir edilen bıçaklardan ve kelebek bıçaklardan satan bir satıcı, çekim yapan kameralara “Adam mı öldürdük?” diye tepki gösterdi. okuldaki öğrenciler ve veliler ise seyyar satıcıların dışarıdan gelen çocuklara bıçak sattığını bildiklerini söyledi. Bir veli kendilerinin bu satıcıları defalarca uyardıklarını ancak satışa devam ettiklerini söyledi.

Operasyonun ardından ele geçirilen yüzlerce kesici ve delici alet ile daha önce el konulan malzemeler basın mensuplarına gösterildi. Gaziosmanpaşa Belediye Başkanı Erhan Erol, son günlerde okullarda yaşanan şiddet olaylarının kendilerini bu tip bir çalışmaya yönelttiğini söyledi. Baskın türündeki operasyonlarında bine yakın kesici delici alet ele geçirdiklerini kaydeden Erol, “Yaşanan bu manzara başta aileler olmak üzere daha hassas olmamız gerektiğini bizlere gösterdi. Özellikle seyyar satıcılar bu konularda duyarlı olmalı ve küçük çocuklara satış yapmamalı.Ele geçirilen malzemelerle ilgili suç duyurusunda bulunup malzemeleri yedi emine teslim ediyoruz. Bizim bu tip kesici malzemelerin satışını engellemek için çalışmalarımız sürecek” şeklinde konuştu.

Bu arada, 20 gündür devam eden ve bugün geniş kapsamlı olarak yapılan operasyonlarda ele geçirilen malzemeler herkesi şaşırttı. Ele geçirilen malzemeler arasında ekmek bıçakları, rambo bıçağı, irili ufaklı çakı ve sustalı bıçaklar, muştalar ve tornavidalar dikkat çekti.