Öğrencilere kuş gribi anlatılıyor

Kuş gribi pozitif çıkan il sayısının 37'ye ulaşması, yetkilileri daha çalışmaya sevk etti.

Göçmen kuşların geçiş noktasında güzergahında bulunan Kilis’te Özel Mehmet Döğme İlköğretim Okulu bünyesinde öğrencilere hastalık detaylı bir şekilde anlatıldı. Bu konuda Tarım İl Müdürlüğünde görevli Ziraat Mühendisi Adil Kalınmeşe, kuş gribinin başlangıç emarelerini, korunma ve yayılış safhalarını detaylı bir şekilde açıkladı.

Mehmet Döğme İlköğretim Okulu Konferans salonunda öğretmen ve öğrencilerin katılımıyla gerçekleşen programda konuşan Ziraat Mühendisi Adil Kalınmeşe, “Asrın vebası olarak bilinen hastalığa karşı şu ana kadar ciddi manada koruyucu nitelikte ilaç geliştirilememesi insanımızın daha fazla bilgilenmesi için çalışmaya zorluyor. Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın da bu hastalığa karşı bilinçlendirilmesi gerekiyor. Teknik anlamda bize sunulan imkanlar çerçevesinde çalışmalarımızı deavm ettiriyoruz.” diye konuştu.

İl Tarım Müdürü Ali Eker ise, Tarım Bakanlığı tarafından kendilerine gönderilen hastalığı tanıtıcı CD ve broşürleri Milli Eğitim Müdürlüğü kanalıyla tüm okullara ulaştırdıklarını söyledi. Tarım Müdürü Eker, “Bizim amacımız okullar açılmadan öğrencilerin bilgilenmesini sağlamaktı. Bu nedenle okul idarecilerine, Sağlık Müdürlüğü çalışanlarına ve Müftülük görevlilerine detaylı bilgiler aktardık. Bu vesileyle herkesin bu hastalığı yakından tanımasını istedik. Bilgi ve döküman aktarılan kurumların çalışmaları sürüyor. Bizler de teknik ekiplerimiz aracılığıyla bize ulaşan müracatlar çerçevesinde okullara gidiyor hastalığı anlatıyoruz” ifadesini kullandı.

Tarım Bakanlığının kuş gribi hastalığının görüldüğü il sayısını 37 olarak açıklaması yetkilileri daha fazla çalışmaya sevk etti. Özellikle göçmen kuşların geçiş güzergahlarında bulunan şehirlerde yoğun bir çalışma gözleniyor.

Özel Mehmet Döğme İlköğretim Okulu olarak bu hastalığa karşı öğrencilerinin daha bilinçli yaklaşması için çalışma başlattıklarını anlatan Okul Müdürü Ahmet Eynallı ise, “Daha önce alınması gereken tedbirleri ancak şimdi alabiliyoruz. Çocuklarımız bu hastalığı yakından tanıdıkça hem sağlıklarını düşünerek hareket edecekler hemde her canlının ekolojik dengenin bir gereği olduğunu anlayacaklar” dedi.