Öğrencilerin hasat mevsimi başladı

Okulların tatile girmesiyle varlıklı aile çocukları tatil beldelerinde yazın tadını çıkarırken, dar gelirli aile çocukları tarlanın yolunu tuttu.

Okulların kapanmasıyla birlikte Batman’da yaklaşık 17 bin öğrenci, kavurucu sıcakta aile ekonomisine katkıda bulunmak için çalışmak zorunda kalıyor.

Mayıs ayında başlayan hasat dönemi Eylül sonuna kadar devam edecek. Kırsal alandaki birçok öğrenci ise tarlada çalışmak üzere daha önceden okuldan ayrıldığı öğrenildi.

BATMAN’IN NÜFUSU BEŞTE BİR ORANINDA AZALDI

Merkez ilçe nüfusu yaklaşık 250 binin üzerinde olan Batman’da yaz aylarında yaşanan göç nedeniyle kent nüfusu beşte bir azalıyor. Okulların kapanmasıyla birlikte, şehir dışına çapa işçiliğinde çalışmak üzere her yıl 17 bin öğrenci gidiyor. Aileleriyle bu sayı yaklaşık 50 binin üzerine çıkıyor.

Bölge insanını göçe zorlayan en büyük faktörün ekonomik olduğunu belirten Milli Eğitim Müdürü Şinasi Soyer, Batman’da, 17 bin öğrencinin yaz aylarında çalışmak için kent dışına çıktığını, aileleriyle birlikte bu sayının 50 binin üzerine çıktığı ifade etti