‘Öğrencilerin yüzde 97’si ne istediğini bilmiyor’

Kişisel Gelişim Uzmanı ve Eğitimci - Yazar Oğuz Saygın, Türkiye'de öğrencilerin yüzde 97'sinin ne istediğini bilmediğini söyledi.

Rize Fen Lisesi’nde son sınıf öğrencilerine yönelik, ‘Eğitimde motivasyon ve sınav stresi’ konulu konferansta konuşan Oğuz Saygın, televizyon dizilerinin insanları görselleştirdiğini belirtti. Saygın, “İnsanları uyuşturan 2 büyük sorun var. Birisi televizyon diğeri cep telefonu. Sizin hayallerinizin yerine kendi renkli hayallerini koyuyorlar. İnsanlar, Aliye kavuşacak mı kavuşmayacak mının derdine düşmüş. Polat için gıyabi cenaze namazları kılıyorlar.

Televizyon bizi görselleştirdi. Ülke olarak çok dolduruşa geliyoruz.” dedi.

Öğrencilere mutlaka ulaşmak istedikleri hedefi belirleme önerisinde bulunan Saygın, “Hedefinizi belirleyin ve o hedefe ulaşacağınıza kendinizi inandırın. Her şeyin aşı inançtır. Başaracağınıza olan inancınızı kuvvetlendirmelisiniz. Ne kadar inanırsanız yatırımınız o kadar çoktur. Bir hedefiniz varsa asla ama asla vazgeçmeyin. Hedefe ulaşmak için mutlaka bir bedel ödemelisiniz. Bu nedenle o hedefe ulaşmak için gerekli bedel ne ise onu ödeyin. Karşınıza çıkan sorunlar sizi yıldırmasın. Çünkü her sorun buzum için bir fırsattır. Unutmayın ki, yapması gereken işleri yapmadan yapmak istediklerini yapan bir kişi dahi yoktur. Bir insan bir işi yapabiliyorsa onu sizde başarabilirsiniz.” diye konuştu.

Sınavda soruların doğru algılanması uyarısında bulunan Saygın, sorunun doğru anlaşılmaması halinde hata yapılacağının altını çizdi. Saygın, aşırı güvenin de insanı yanıltabileceğine, çok iyi konsantre olunması ve soruyu doğru anlayıp cevaplandırılması gerektiğini sözlerine ekledi.

Rize Fen Lisesi Müdürü Aykut İlhan ise, yaklaşan sınav öncesi baharında gelmesi ile birlikte öğrencilerin motivasyon eksikliğini gidermek ve stres yaşamamaları için çeşitli etkinlikler düzenlediklerini belirtti. Konferansın da bu hedef doğrultusunda icra edildiğini kaydeden İlhan, “Öğrencilerimiz sınava en iyi şekilde hazırlamak ve hedefledikleri başarıyı yakalamalarını sağlamak istiyoruz.” dedi.