Öğrencinin kaza yaptığı yerde keşif yapılacak

Tıp fakültesi öğrencisinin kaza yaptığı yerde keşif yapılacak.

Eminönü’nde, tıp fakültesi öğrencisi Begüm Zeren’in alkollü olarak kullandığı otomobiliyle çarptığı 3 kişiden 7 yaşındaki Salim Arıcı’nın ölümüne, diğerlerinin de ağır yaralanmasına neden olduğu iddiasıyla yargılandığı davada, olay yerinde keşif yapılmasına karar verildi.
İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, tutuksuz sanık Begüm Zeren katılmazken, avukatı İlhami Yelekçi duruşmada hazır bulundu. Yelekçi, müvekkilinin sınavı olması nedeniyle duruşmaya katılamadığını söyledi. Savcı, mağdurlar Sümeyra Topçu ve Necibe Demircan’ın Adli Tıp Kurumu’ndan kesin raporlarının alınması ve olay yerinde keşif yapılmasını talep etti.

Savcının istemine uyan mahkeme heyeti, Topçu ve Demircan’ın kesin raporunun alınması için Adli Tıp Kurumu’na yazı gönderilmesine ve 08 Mayıs 2006’da teknik bilirkişi, mağdurlar ve sanığın bulunduğu bir ortamda olay yerinde keşif yapılmasına karar verdi.

İddianamede, 2 Mayıs 2005’te 1 kişinin ölümü, 2 kişinin yaralanmasıyla sonuçlanan trafik kazasında Begüm Zeren’in, “Tedbirsizlik ve dikkatsizlik sonucu ölüme neden olmak” suçundan 15 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması isteniyor.

İstanbul 8. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan dava dosyası, sanığın eyleminin 1 Haziran 2005 tarihinde yürürlüğe giren yeni TCK’nın 3 ile 15 yıl arasında hapis cezası öngören 85. maddesinin 2. fıkrasına uyduğunu, bu suçun yargılamasının da ağır ceza mahkemesine ait olduğunu belirterek, davayı “görevsizlik kararı” ile ağır ceza mahkemesine göndermişti. Olaydan sonra tutuklanan Begüm Zeren, ilk duruşmanın yapıldığı 19 Temmuz 2005 tarihinde tahliye edilmişti.