Ögretim görevlisinin esrarengiz intihari

ISTANBUL - Bogaziçi Köprüsü'nden atlayarak hayatina son veren Kadir Has Üniversitesi Ögretim Görevlisi Sadiye Kocabas'in (50) intiharindaki sir perdesi aralanamadi.

Levent’teki evinden önceki aksam saat 20:00 siralarinda teyzesinin kizina gitmek için ayrilan Sadiye Kocabas, Bogaziçi Köprüsü’nden atlayarak intihar etti. Köprünün Avrupa Yakasi’na geçis istikametinde 34 GYZ 39 plakali Clio marka otomobilini durdurup köprü korkuluklarindan kendisini bosluga birakan Kocabas’ in cesedi bir saat sonra Üsküdar Vapur Iskelesi yakininda bulunarak Haydarpasa Numune Hastanesi morguna götürüldü.

-Hiçbir sorunumuz yoktu

Haydarpasa Numune Hastanesi morguna gelerek esinin cesedini Adli Tip Kurumu’na götürmek için bekleyen ve yakinlarina sarilarak aglayan Kimya Mühendisi koca Arif Kocabas, esinin intihar etmesine gerekçe olacak hiçbir sorunu bulunmadigini kaydetti. 22 yasinda Evren ve 24 yasinda Evrim isminde iki çocuklari ile mutlu bir aile hayatlarinin bulundugunu kaydeden Arif Kocabas, “Saat 18.30 siralarinda eve dönerken aradim, bir sey isteyip istemedigini sordum. Bana sadece ‘ekmek al gel’ dedi. Eve ulastigimda kendisi ‘teyzemin kizina gidiyorum’ diyerek evden ayrilmis. Ancak o Levent’ten Anadolu Yakasina geçmis tahmini köprüden hemen sonra yakin bir yerden dönüp yeniden köprünün üzerine çikip kendini korkuluklardan asagi birakip intihar etmis. Intiharina benim gibi onu taniyan hiç kimse inanamadi. Her sikintisini derdini benimle paylasirdi. Son zamanlarda oldukça neseli ve hayat doluydu.” dedi.

-Hatali rapor dahi moralini bozmamisti-

1995 yilinda özel bir hastanede yapilan tahlillerinde bir hata sonucu tiroit kanseri degerleri yüksek bir erkek hastaya ait tahlillerin yanlislikla Sadiye Kocabas’a verildigini anlatan yakinlari, iki yil boyunca yasadigi kabusa ragmen intihari seçmedigini söyledi. Olayin ardindan emekliligini isteyerek inzivaya çekilen Kocabas’in gerçegin ortaya çikmasiyla birlikte çevresine ‘yeniden dogdum’ diyerek inanilmaz bir hayat enerjisi ile hayata sarildigini ve son günlerine kadar hep böyle yasadigini söyledi. Yatkinlari, Kocabas’in kanser kabusu ile yasadigi iki yil boyunca intihari düsünmedigini söyleyerek, “Kötü günleri atlattiktan sonra yeniden yarim biraktigi isine dönen Sadiye Kocabas’in intihari bizim için tam bir muammadir.” dedi.

-Siir kitabinda ölümü islemis-

Iki yil bosunca yasadigi kanser kabusundan kurtulduktan sonra 2000 yilinda biri “Ölüm Son Degil” isimli iki siir kitabi çikaran Sadiye Kocabas’in ölüm temali siirleri dikkat çekti. Kitabina ismini veren Ölüm Son Degil siirinde ve “Ölüm” isimli baska bir dörtlügünde ölümden korkmadigini anlatmis. “Ölüm Artik Senden Korkmuyorum/Istersem sana meydan bile okurum/ögrendim ki, biz imkansiz ask gibiymisiz/sen oldugunda ben yokmusum/ben oldugumda ise sen./Sen gelebilirmissin, ancak ben gidersem. ” diyerek meydan okuyan Sadiye Kocabas’in cenazesi yapilan incelemenin ardindan otopsi için Adli Tip Kurumu’na gönderildi.

Öte yandan, Adli Tip Kurumu’nda inelenmesi tamamlanan Sadiye Kocabas’in cenazesi, esi Arif Kocabas ve yakinlari tarafindan alinarak memleketi Giresun’a götürüldü. Burada basin mensuplarinin sorularini yanitlayan Arif Kocabas, esinin herhangi bir sikintisinin bulunmadigi, intihar olayina anlam veremediklerini söyledi. Karisinin herhangi bir rahatsizliginin bulunmadigini belirten Kocabas, “Yillar önce kendisine bir hastalik teshisi konmus, fakat bu hastaligin baska bir rahatsizlik oldugu anlasilmisti. Ama bu rahatsizlik onu çok uzun süreli sikintiya sokmamisti. Hayat dolu bir insandi. Çocuklarina dün aksam ‘teyzenize gidiyorum’ diyerek evden ayrilmisti. Daha sonra intihar olayini haber alinca büyük sok yasadik. Kendisinin siir ve hikaye kitaplari da bulunuyordu. Akademik açidan da verimli bir insandi.” seklinde konustu.

Sadiye Kocabas’in üniversiteden ögretim görevlisi arkadasi ise, intihar olayinin kendilerini çok üzdügünü ve Sadiye Kocabas’in ögretmenler ve ögrenciler tarafindan çok sevildigini ifade etti.

Kocabas’in Adli Tip Kurumu’na gelen ve konusmakta güçlük çeken ögrencileri de, “Mükemmel bir insani kaybettik. Çok üzüntülüyüz.” demekle yetindi.