“Öğretmen açığı kadrolu öğretmenlerle kapatılmalı”

Eğitim Bir-Sen Kayseri Şube Başkanı Aydın Kalkan, sendika olarak öğretmen açığının bir an önce kadrolu öğretmenlerle tamamlanmasını istediklerini açıkladı.

Eğitim Bir-Sen Kayseri Şube Başkanı Aydın Kalkan, sendika olarak öğretmen açığının bir an önce kadrolu öğretmenlerle tamamlanmasını istediklerini açıkladı.

Atanamayan bir grup öğretmen adayı Eğitim Bir-Sen’i ziyaret ederek, atanmaları konusunda destek istediler. Eğitim fakültelerini bitirdikleri halde puan ve kontenjan engeline takıldıklarını anlatan öğretmen adayları, “Onca emek verip, masraf yaparak ve ümit ve hayallerle okullarımızı bitirdik ancak puan ve kontenjan engellerinden dolayı atanamıyoruz. Hala babalarımızdan, annelerimizden harçlık istemekten utanıyoruz. Birçok hayal ve planlarımız yok oldu. Bu duruma artık son verilmesini ve açık olan öğretmen ihtiyacı kadar atama yapılmasını istiyoruz. Sendikanızdan bu konuda destek bekliyoruz.” diye konuştu.

Aydın Kalkan, öğretmen adaylarının görüşlerine katıldığını belirterek şunları söyledi: “Baştan beri biz sendika olarak öğretmen açığının bir an önce kadrolu öğretmenlerle tamamlanmasını istemekteyiz. Ücretli, geçici gibi yollarla eğitim-öğretimin verimli yürütülemeyeceğini belirtmekteyiz. Milli Eğitim Bakanlığının ifade ettiği yüz binden fazla olan öğretmen açığının bir an önce kadrolu öğretmen ataması yapılarak hem mağdur olan sizlerin bu mağduriyetinin giderilmesi hem de eğitim- öğretim hizmetlerinin daha verimli hale gelmesini istiyoruz. Hem genel merkez hem de şube olarak bu konudaki görüşlerimizi her fırsatta ilgililere iletip gerekli açıklamaları yapıyoruz. Bu çalışmalarımız kesintisiz devam edecektir.”