Öğretmen adayları kan bağışı yaptı

Erzincan İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Kızılay Erzincan Kan Ünitesi arasında, 'Güvenli Kan Temini Projesi' kapsamında kan protokolü yapıldı.

İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Özer Hayli, kan vermenin bir vatandaşlık görevi olduğunu ifade ederek, “Kızılay insani yardım noktasında dünyadaki önemli kuruluşlardan birisidir. Türkiye’de ‘gönüllü kan bağışçısı’ oranı gelişmiş ülkelere göre ne yazık ki çok düşük. Yapılan istatistiklere göre, ülkemizde ortalama 10 bin kişiden sadece 15’i düzenli kan veriyor. Toplum olarak sadece ihtiyaç sahibi hastaların değil, her an herkesin kana ihtiyacı olabileceği bilincini taşımamız lazım. Çünkü kan bağışı hayati bir önem taşımaktadır. Kızılay ile yaptığımız protokolle, kan bağışını teşvik edici çalışmalar içinde olacağız.” açıklamasında bulundu.

Kızılay Erzincan Kan Ünitesi Doktoru Enver Yücel ise yapılan protokol kapsamında yaklaşık 30 ünite kan aldıklarını belirterek, “Aday öğretmenlerin gösterdikleri ilgiden dolayı kendilerine teşekkür ediyoruz. Türk Kızılay’ı, kanı hastanelerin talepleri doğrultusunda uygun şartlarda hastanelere ulaştırmaya başlamıştır. Kan bağışçılarıyla ülkenin kan ihtiyacını karşılayacağız. Bu noktada resmi dairelerin konuya olan duyarlılıkları bizleri mutlu etmiştir.” diye konuştu.