Öğretmen öğrencisinin burnunu kırdı!

Asker öğretmen M.T.'nin, konuştuğu gerekçesiyle 7’nci sınıf öğrencisi Ö. Yiğit'in burnunu kırdığı iddia edildi.

Öğretmen okuldaki görevinden alınırken, Saray Kaymakamı Meral Demirbaş, öğretmen hakkında idari ve savcılık soruşturması başlatıldığını söyledi.

Olay, Saray İlçesi’ne bağlı Örenburç Köyü Cumhuriyet İlköğretim Okulu’nda 3 gün önce meydana geldi. Okul önünde sıraya giren öğrenciler arasında bulunan Önder Yiğit, arkadaşı tarafından atılan kar topuna karşılık konuşunca, öğretmen M.T’in tepkisiyle karşılaştı. İddiaya göre sinirlenen öğretmen M.T, öğrenci Yiğit’in burnuna yumrukla vurdu. Öğrenci Önder Yiğit yere düşerken, öğretmen M.T. ise arkadaşlarından burnu kanayan Yiğit’i lavoboya götürmelerini istedi. Olay, Yiğit’in Karahisar Köyü’nde bulunan ailesine iletilince, öğretmen M.T. de köyde bulunan Jandarma Karakolu’na gitti. Baba Ahmet Yiğit öğretmeni tarafından dövülen oğlu Önder Yiğit’i önce Özalp Devlet Hastanesi’ne, ardından da Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne getirdi. Doktorların yaptığı kontrolün ardından Önder’in burnunun kırıldığı tespit edildi.

ÇOCUKLARA ŞİDDETİN ÖNÜNE GEÇİLMELİ

BDP Özalp İlçe Başkanı Yakup Almaç, yanına baba Ahmet Yiğit ile öğretmen yumruğu ile burnu kırılan Önder Yiğit’i alarak basın açıklaması yaptı. Çocuklara yönelik şiddetin her geçen gün arttığını belirten Başkan Almaç, bunun ruhsal ve psikolojik sorunlara yol açtığını söyledi. Çocuklara yönelik linç kültürünün ortadan kaldırılması gerektiğini de sözlerine ekleyen BDP Özalp İlçe Başkanı Almaç, “Hükümete, çocukları terörle mücadele yasası kapsamında yargılayacağına, bu yasayı ikide bir meclise getirip geri götüreceğine, çocuklara şiddet terörü uygulayan kişileri bu tür yasalarla yargılaması çağrısında bulunuyoruz. 1 ay sonra 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutlayacağız. Ne yazık ki ülkede bayramlarını şenlikle kutlayacak çocuk sayısı azalmıştır” dedi.

Burnu kırılan Önder Yiğit ise hiçbir suçunun olmamasına rağmen yediği dayağa anlam veremediğini söyledi. Öğretmenin attığı dayağın ardından yerde sürüklediğini, gülerek öğrencilere seslenip, “Alın bunu götürün yüzünü yıkayın” dediğini iddia eden 13 yaşındaki Önder Yiğit’e doktorlar iş göremez raporu verdi. Baba Ahmet Yiğit de çocuğunu kanlar içerisinde gördüğünde bunu öğretmenin yapacağına inanamadığını söyledi. Savcılığa suç duyurusunda bulunduklarını da kaydeden baba Yiğit, öğretmenin cezalandırılmasını istedi.

Baba Ahmet Yiğit, “Öğretmen öğrencilerin babası yerindedir. Çocuklarımız bizden çok öğretmenlerinin yanında kalıyor. Öğretmen de çocuklarımızın ağızlarını, burunlarını kırıp, gözlerini şişirip bize gönderiyor. Okula gidip, çocuğumun arkadaşlarına tek tek sordum ve bana çocuğumun bir suçunun olmadığını söylediler. Biz öğretmeni adalete bırakıyoruz. Gerekli cezanın verilmesini istiyoruz” diye konuştu.

İDARİ VE SAVCILIK SORUŞTURMA BAŞLATTI

Konuyla ilgili Saray İlçe Kaymakamı Meral Demirbaş olayı doğrulayarak asker öğretmen olarak görev yapan M.T. hakkında idari ve savcılık soruşturması başlatıldığını söyledi. Demirbaş, öğrencilere yönelik şiddetin tasvip edilemeyeceğini de sözlerine ekleyerek öğretmen M.T.’nin Örenburç Köyü Cumhuriyet İlköğretim Okulu’ndan aldıklarını belirtti.