Öğretmen ve öğrenciler İstiklal Marşı’nın kabulünü canlandırdı

Öğretmen ve öğrenciler aynı sahnede İstiklal Marşı'nın kabulünü canlandırdı

Türk milletinin bağımsızlık ve özgürlük savaşını ölümsüzleştiren, ortak noktada buluşturan İstiklal Marşı’nın kabulünün 85. yıl dönümü Kahramanmaraş’ta düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Sabancı Kültür Merkezi’nde, Kahramanmaraş Ticaret Meslek Lisesi tarafından “İstiklal Marşı ve Mehmet Akif Ersoy” adlı bir program düzenlendi. Programa Kahramanmaraş Valisi İlhan Atış, Kahramanmaraş Belediye Başkanı Mustafa Poyraz, Kahramanmaraş Emniyet Müdürü Necdet Çelikbilek, daire amirleri ve eğitim camiası katıldı.

Tören saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Ticaret Meslek Lisesi Müdürü Mehmet Gökçe ile Edebiyat Öğretmeni Ahmet Tehci, günün anlam ve önemini hakkında bilgi verdi.

İstiklal Marşı ve Mehmet Akif’i anlatan filmler sinevizyon ile konuklara izletildi.

Daha sonra okul öğretmen ve öğrencilerinin ortak düzenlendiği oyunla İstiklal Marşı’nın doğuşu dramatize edildi. Aynı sahnede rol alan öğretmen ve öğrencilerin, milli mücadele yıllarını ve İstiklal Marşı’nın kabul edildiği 12 Mart 1921 tarihli TBMM oturumunu canlandırdı. Ortaya konan oyun, törene katılanları duygulandırırken, uzun süre alkış aldı.