Öğretmenler ek ders zammı beğenmedi

Türk Kamu-Sen'e bağlı Türk Eğitim-Senli öğretmenler ek ders ücretlerine yapılan 100 YTL'lik artışı beğenmeyerek Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'i istifaya çağırdı.

Köse, ek ders ücretinin 10 YTL’ye çıkartılması yönünde hem Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik’in hem de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’nın söz verdiğini söyledi.

Köse, Bakan Çelik’in 10 YTL’lik ek ders ücret talebine karşı Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’ın 5 YTL verdiğine işaret ederek, “Biz bugün Milli Eğitim Bakanı’nı istifaya çağırıyoruz. Bundan sonra Milli Eğitim Bakanlığı görevinin de Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’a verilmesini talep ediyoruz. Çünkü verilen ek ders ücret zammı haftada 15 saat ek derse giren bir öğretmene ayda 84 YTL zam verilmiş oldu. Oysa Bakan’ın bize sözü 600 YTL’eydi.” dedi.

Bu arada hükümetin toplu sözleşme görüşmelerinde üzerinde mutabakata varılan 80 YTL’lik sosyal denge artışının da henüz kesinleşmediğini belirten Köse, bu konuda verilen sözlerin yerine getirilmesini ve yapılan mutabakata uyulmasını istedi. Aksi halde 2 milyon 300 bin kamu çalışanının sandıkta bunun hesabını soracağını kaydetti.

Daha sonra sendika üyeleri Bakan Hüseyin Çelik’i istifaya çağıran mektupları toplu halde postaya verdi. Bu arada protestocular sık sık “Talep Yoksa Hak da Yok, Uyuyan Bakan İstemiyoruz” şeklinde slogan attı.