Ögretmenler kamu kurumlarina bagli egitim birimlerinde ders verecek

ANKARA - TBMM Milli Egitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu, okul yöneticisi ve ögretmenlerin, görevleri disinda, baska resmi kurumlarda da ek ders vermelerine imkan saglayan kanun tasarisini kabul etti.

Tasari ile ayrica, ”Ögretmenlikte veya Milli Egitim hizmetlerinde 25 yili tamamlayanlara muvafakat etmedikleri takdirde ek ders verilemez” hükmü de yürürlükten kaldiriliyor.

CHP Denizli Milletvekili Mustafa Gazalci, tasariyla ögretmenlerin Kuran kurslarinda görevlendirilmelerine imkan sagladigini ileri sürdü.

Komisyon Baskani Tayyar Altikulaç, Kuran kurslarinda din dersi ögretmenlerinin görev almasinda bir sakinca bulunmadigini belirterek, ”Keske ilahiyat mezunu ögretmenler o kurslarda görev alsalar. O kurslarda ögreticilik yapanlar, çogunlukla lise mezunlari. Diyanet Isleri Baskanligi, Milli Egitim Bakanligi’ndan Kuran kursu için ögretmen isterse bunu, alkislamak gerekir. O kurslarin Cumhuriyet kurumlari olarak çalismasi için çaba göstermis, bu ugurda çile çekmis bir insan olarak söylüyorum. Keske olsa ama böyle bir uygulama yok” diye konustu.

Milli Egitim Bakanligi Müstesari Nejat Birinci ise milletvekillerinin sorularini cevaplandirirken, 21 saatlik ek ders süresini tamamlayan ögretmenlerin meslek yüksekokullarinda görev aldiklarini, ayrica, SHÇEK, Yargitay, DPT gibi pek çok kurumdan ögretmen istendigini belirterek, ”Ek ders süresini tamamlayan bu ögretmenlerimiz, gittikleri kurumlardan bir ücret alamiyorlar. Dolayisiyla gitmek de istemiyorlar. Bu degisiklikle ögretmenlerimize ders için gittikleri kurumlarda ücret verilebilecek” dedi.

Birinci, ögretmenlerin ek ders ücretlerinin artirilmasiyla ilgili taslagi Basbakanliga gönderdiklerini bildirdiler.