‘Öğretmenler üzerinden rant elde edilmeye çalışılıyor’

Türk Eğitim - Sen Genel Başkanı Şuayip Özcan, öğretmenler üzerinden rant edilmeye çalışıldığını ileri sürdü.

Hükümetin verdiği sözlerin arkasında durmadığını dile getiren Özcan, öğretmene yetim evlat muamalesi yapıldığının altını çizdi.

Hükümetin zam konusunda öğretmenleri kandırdığını ileri süren Özcan, “İlk olarak 10 milyon açıklanan ek ders ücretinin bile koca bir yalandan başka bir şey olmadığı görüldü. Şimdilerde birde sözleşmeli öğretmenlik adı altında yeni bir rant kapısı ortaya çıktı. Öğretmenler üzerinden rant elde edilmeye çalışılıyor, böylesine kutsal bir meslek bu kadar çirkin bir oyuna alet ediliyor.” dedi.

Geçtiğimiz günlerde kamuoyunu meşgul eden ”Öğretmen sokakta pazarda türban takmamalı” şeklindeki açıklamaların çocuğun ilk öğretmeni olan analara yapılmış en büyük hakaret olduğunu ifade eden Özcan, hükümetin bu konuda da duyarsız kaldığını vurguladı. Türk Milli Eğitim sistemindeki çarpıklığın artık dikkat çektiğini söyleyen Özcan, her geçen gün daha da kötüye gittiğini ifade etti. Ardahan’da bile henüz yüksek okul mezun olmayan insanların öğretmenlik yaptığını belirten Özcan, ”Siz bu yanlışı düzeltmediğiniz sürece Ardahan eğitim sırasında hep son sırayı alacaktır.” dedi.

Halen iş bekleyen yüzlerce binlerce eğitim fakültesi mezunu bulunduğunu dile getiren Özcan, bu gençleri istihdam etmek için Hükümetin bir çabası olmadığını aksine usta öğretici, vekil ya da sözleşmeli adı altında bu boşluğun kapatılmaya çalışıldığını dile getirdi.