Ögretmenlere göre Basbakan’in sözleri provokatif amaçli

Egitim Sen’in düzenledigi eylemde polisle yasanan arbede sonucu yaralanarak, Numune Hastanesi’nde tedavi altina alinan Erkan Barikan ve Mehmet Arda isimli ögretmenler CIHAN’a açiklamalarda bulundu. Eyleme katilmak için Istanbul Kartal’dan Ankara’ya gelen matematik ögretmeni Barikan, eyleme katilma kararini Milli Egitim Bakani Hüseyin Çelik’in ögretmenler günü öncesinde yaptigi açiklamadan sonra aldigini belirtti. Barikan, “Milli Egitim Bakani Hüseyin Çelik’in ögretmenler bos yatiyor, aksamlari okey oynuyorlar sözü üzerine eyleme katilma karari aldim. Bu sözler ögretmenlik meslegi ve onuruna büyük bir saldiriydi.” diye konustu.

Dün yasanan olaylarda, gaz bombalarinin ögretmenlerin üzerine yakin mesafeden ve yukardan asagi egik bir sekilde degil direkt atildigini söyleyen Barikan, “Amaç insanlari etkisiz hale getirmek degil, dogrudan yaralamakti.” seklinde konustu.

Yasanan olaylarda alt bacak kemiginde açik kirik olusan Barikan, Basbakan Recep Tayyip Erdogan’in eyleme katilanlarin sadece ögretmen olmadigi yönündeki sözlerini de degerlendirdi. Basbakan’in açiklamalarini, “Provokasyon amaçli açiklamalardir” diye nitelendiren Barikan, yasanan gerginligin sebebinin Milli Egitim Bakani Hüseyin Çelik’in açiklamalari ve Ankara Valiliginin yürüyüse izin vermemesi olarak açikladi.

Ankara Sincan’da sinif ögretmenligi yapan Mehmet Arda ise, ek ders ücretlerinin arttirilmasi, egitim-ögretim tazminatinin tüm egitim çalisanlarina verilmesi için sözkonusu eyleme katildigini aktardi. Istanbul’dan gelen ekip arasinda oldugunu ve oturma eylemine basladiklarinda birden gögsünde hissettigi bir darbe ile yere yigildigini söyleyen Arda, “Darbe nerden, nasil geldi göremedim. Siddetli bir darbe hissederek sirt üstü devrildim. Zaten yakin mesafede idi.” dedi.

Eylemde ögretmen olmayan birini kendisinin görmedigini savunan Arda, yasananlari üzücü olarak degerlendirdi. Arda, “Ben, çocuklara haklarinizi arayin diyorum. Biz de hakkimizi ariyoruz ve bu haldeyiz. Ben yine de bunlari anlatmaya devam edecegim” diye konustu.