Öğretmenlerin ‘Hayat Türküsü’

Van Öğretmenler Derneği (VÖDER) Başkanı Aslan Sinir, TRT1' de yayınlanan "Hayat Türküsü" Filmi'nin öğretmenlerin köylere gitmesinde büyük rol oynadığını söyledi.

“Haydi Kızlar Okula” kampanyasından esinlenilerek çekimlerine Van’da yaklaşık 3 ay önce başlanan Hayat Türküsü’nde, idealist bir öğretmen olan Hayat öğretmeni oynayan Devin Özgür Çınar’ın Van’ın Erek Dağı eteklerinde unutulmuş bir köyde verdiği eğitim mücadelesi öğretmenleri heyecanlandırdı.

Daha önce Van’a ataması yapılan öğretmenler köylere gitmemek için ellerinden gelen çabayı sarf ederken, TRT1 ‘de yayınlanan ve çekimi hala Kevenli köyünde devam eden Hayat Türküsü filmi oyuncusu Hayat öğretmen tiplemesinden çok etkilendikleri belirtiliyor.

VÖDER’e üye öğretmenler Hayat Türküsü’nde, idealist öğretmen rolündeki Hayat öğretmeni dizi setinde ziyaret ederek oyunculara tatlı ikram etti. Öğretmenle dizinin bölgede çalışan öğretmen üzerinde etkki yaptığını ifade ederek, böyle bir projede yer alan oyunuculara teşekkür etti.

VÖDER Başkanı Aslan Sinir, öncülüğünde 15 öğretmenden oluşan ekip dizi seti ziyareti esnasında oyuncular ile fedakar öğretmen rolünü oynayan Devin Özgür Çınar’la koyu sohbete daldı.

Dizi sayesinde öğretmenlerin köy okullarına karşı bakış açısının değişmeye başladığını anımsatan Dernek Başkanı Aslan Sinir, “Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ne metropol şehirlerden gelen öğretmenlerin alıştıkları sosyal aktiviteler bulamadıkları için içlerine kapanmaya başlıyor. Bölgedeki uzun süren sert kışların yanısıra sosyal ve kültürel faaliyetlerin yetersizliği ile bölgeye gelen öğretmenlerin bir an önce gitmek istiyor. Dolayısıyla öğretmenlerin çoğu asker gibi şafak saymaya başlıyor öğrencilerine karşı verimli olamıyor. Hayat Türküsü dizisi eğitimin fedakarlık boyutunun ne kadar önemli olduğunu ortaya koyuyor. Öğretmenliğin kutsal bir meslek olduğunun söylemden uygulama safhasına götürüyor. Bölgenin eğitim sorunun ancak Hayat Öğretmen gibi ideal sahibi fedakar öğretmenlerle çözülebilir. ‘Hayat Türküsü’ sonuçta bir televizyon dizisi ancak toplumun üzerinde etkisi olduğu gibi bu toplumun dinamik beyinleri olan öğretmenleri etkilediği muhakaktır.” dedi.

Kendilerini ziyaret eden öğretmenlere teşekkür eden dizinin yönetmeni Hakan Gültop, birçok projeyi ‘Hayat Türküsü’ yüzünden geri çevirdiğini söyledi.

İlk başta dizinin 3 bölümünü Van’da düşündüklerini belirten Gültop, “Halkın yoğun talebi üzerine 23 bölüm daha Kevenli köyünde çekeceğiz. Mayıs ayının 9’una kadar burada kalacağız. Sokak ortasında kadın döven, çocuklarını hırpalayanlar var. Bu dizi sayesinde inşallah bu manzaralar ortadan kalkar. İlk kez doğuda bir dizinin yapımına başlayıp doğuda bitiriyoruz. Dizide ağa hikayesi yok. Tamamen köylülerin hikayesi.” şeklinde konuştu.

Öğretmenler daha sonra getirdikleri tatlıyı dizi ekipleriyle yiyerek, hatıra fotoğrafları çekti.

Dayanışma, fedakarlık, sevgi, hayallerine sahip çıkma gibi duyguların değerinin ön plana çıkarıldığı dizide Devin Özgür Çınar, Tolga Evren, Melih Görgün, Betül Arım, Aslı Yılmaz ve Canan Güven rol alıyor.