Öğretmenlerin ihtiyaçlarıyla Türkiye’nin imkânlarını buluşturmalıyız

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik öğretmenlere verilecek ek ders zammı konusunda yasa tasarısı hazırlandığını söyledi.

Tasarının şu anda Bakanlıkta olduğunu kaydeden Bakan Çelik, bu konuda yapılan eleştirilere, “Daha öncede öğretmenlerimize ek ders ücretlerinin enflasyonun 6-7 kat üzerinde olacağını söylemiştim. Anlaşılan ne verirseniz verin, ne yaparsanız yapın, bazı insanları tatmin edemezsiniz”değerlendirmesini yaptı.
Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, bir dizi açılış ve temel atma törenine katılmak üzere 20 bürokrat ile birlikte Giresun’a geldi. İlk ziyaretini Giresun Valiliğine yapan Bakan Hüseyin Çelik, bakanlık nezdinde yapılan çalışmalara değindi. Öğretmenlere yapılması düşünülen ek ders zammı konusunda belirtilen oranın bazı çevreler tarafından eleştirilmesine, “Yüzde 27-30 arasında yapılması düşünülen zam küçümseniyorsa söyleyecek sözüm yok.” diye karşılık verdi.

Burada yaptığı konuşmada, “Ben başından itibaren şunu söylemiştim. Öğretmenlerin ihtiyaçlarıyla Türkiye’nin imkânlarını buluşturmalıyız” diyen Bakan Hüseyin Çiçek, sözlerine şöyle devam etti: “Şu hesabı herkes çok iyi yapsın. Öğretmenlerimize seyyanen bir zam yapıldı. ’40 artı 40′. Öğretmenlerimizin 800 YTL ile 1000 YTL arasında yıllık maaş aldıklarını hesaplarsanız aşağı yukarı bu yüzde 10 eder. Zaten enflasyon beklentisi olan yüzde 5 oranında devlet memurlarına yapılan zam öğretmenlerimize de yapılmıştı. Yaptı mı yüzde 15.. Ek ders ücretleriyle birlikte ders ücretlerinde de ciddi bir artışın olabileceğini düşünüyorum. Bununla birlikte öğretmenlerimize 2006 yılı içinde yapılan zammın yüzde 27 ila yüzde 30 arasında olacağını düşünüyorum. Diğer devlet memuruna yüzde 5 oranında bir zam yapılmışken öğretmenlerimize yüzde 30’ları bulan bir zam yapılmışsa, küçümseniyorsa, beğenilmiyor ise söylenecek sözüm yok. Değerlendirmeyi kamuoyuna bırakıyorum.”

Öte yandan, “Keşke daha fazla imkânlarımız olsa, keşke Türkiye’nin kaynakları, imkânları çok çok daha iyi olsa da öğretmenlerimize 1 milyar yerine 3 milyar ödeyebilsek” şeklinde konuşan Bakan Çelik, “İsterdik ki öğretim üyelerimize daha fazla para ödeyebilsek. Ama her vesileyse söyledim. Olmayan bir kaynağı ve parayı kimse dağıtamaz” görüşünü savundu.

2002 yılında bu konuda yapılanları eleştiren Bakan Çelik, “Dağıtabilirsiniz, bunun bir yolu var. Banknot matbaasına bir talimat verirsiniz para basar ve bunu dağıtırsınız. Para bastılar ve dağıttılar. 2002’de geldiğimiz nokta ortada. Deniz bitti ve gemi karaya oturdu. Onun için kendi kendimizi aldatmanın manası yok. Sayın başbakanız bu konuda son derece hassas, bu konuyla ilgileniyor. Gerekenin yapılması için ilgililere talimat veriyor” açıklamasında bulundu.