Ögretmenlerin kariyer sinavi basladi

Ögretmenlere 'uzman ögretmen' ve 'basögretmen' unvaninin verilmesini öngören Kariyer Basamaklarinda Yükselme Sinavi bugün saat 09.30'da basladi. Sinava, 127 bin 142 aday girdi.

407 binada gerçeklestirilecek sinava, 127 bin 142 aday katiliyor. Tek oturumda yapilan sinav 180 dakika sürecek.

Sinavda; Türkçe, Pedagojik Formasyon, Genel Kültür, Milli Egitim Mevzuati, Egitim Yönetimi ve Egitim Sistemi ile Ilgili Temel Bilgiler sorulacak. Sinavi kazanmak için en az 60 puan almak gerekecek.

Sinav sonuçlari adaylarin adreslerine; 2005 KBYS Sinav Sonuç Belgesinin gönderilmesi suretiyle bildirilecek. Adaylar sinav sonuçlarini MEB Personel Genel Müdürlügü’nün http://personel.meb.gov.tr ve ÖSYM’nin http://osym.gov.tr internet adresinden de ögrenebilecek.

Uzman ögretmen olmak için yapilacak degerlendirmede; degerlendirme puaninin yüzde 50’sini sinav puani, yüzde 10’unu kidem, yüzde 20’sini egitim (hizmet içi, lisansüstü), yüzde 10’unu etkinlikler (bilimsel, kültürel, sanatsal ve sportif çalismalar), yüzde 10’unu da sicil durumu olusturacak.

Uzman ögretmenlik kadrosuna geçen ögretmenlerin maaslarinda 70 YTL; basögretmenlik kadrosuna geçen ögretmenlerin maaslarinda ise 140 YTL zam yapilacak.

Öte yandan Danistay 2. Diresi Cuma günü Kariyer Sinavi’na ön lisans mezunlarinin giremeyecegi yönündeki hükmün yürütmesini durdurma karari almisti. Bakan Çelik, dün yaptigi açiklamada, “Danistay bir madde ile ilgili karar aldi. Bütün yönetmelik ile ilgili degil. Onun da geregini yapacagiz, sinav yapilacak” diye konusmustu.