OGS’siz geçiş yok!

İstanbul’da Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprülerinde trafiği hızlandıracak olan elektronik geçiş sistemi 3 Nisan’da başlayacak.

Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nden de, dört gişe hariç para ödeyerek geçilemeyecek.

Kullanmayana ceza
OGS ya da KGS (kartlı geçiş sistemi) kullanmayanlar ceza alacaklar. Kaçak geçiş yapanlara ise geçiş ücretinin 10 katı miktarında ceza kesilecek. Yeni uygulamada şehir dışından gelecek kişiler için köprülere girmeden önce, çıkış kavşaklarında uyarıcı levhalar olacak. Sürücülerin son güne bırakmadan OGS veya KGS kartlarını bir an önce almaları gerekiyor. KGS kartları bazı bankaların şubelerinden alınabilecek. Bazı özel bankalar internet üzerinden de başvuruları kabul edecek.

Herkes OGS alacak
Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nden günde ortalama 225 bin araç geçiş yapıyor. Mevcut sistemde ise tek yönlü olarak bunların yalnızca yüzde 60’ı otomatik geçişten faydalanıyor. Kalan yüzde 40’lık kesimin de 3 Nisan’a kadar sisteme entegre olması gerekiyor.

1.5 milyon abone
OGS ile KGS abone sayısının, yıl sonuna kadar 1.5 milyona ulaşması hedefleniyor. OGS ve KGS abone sayısını büyük oranda artırmayı hedefleyen Karayolları Genel Müdürlüğü, önümüzdeki iki yıl içinde de, gerek köprü gerekse otoyollarda kartlı geçiş sisteminden faydalanan abone sayısını yüzde 80’in üzerine çıkarmayı hedefliyor.
Sürücülerin Avrupa yakasından Anadolu yakasına geçmeleri, paralı gişeden 8 saniye, kartlı sistemden 2-3 saniye, otomatik geçiş sisteminden ise 1 saniye sürüyor.

> PTT satışa başladı
PTT Genel Müdürlüğü, İstanbul’daki köprülerde 3 Nisan’dan itibaren nakit geçişlerin sona erdirilecek olması sebebiyle uygulamaya konulacak Otomatik Geçiş Sistemi (OGS) aletlerinin kayıt ve satışlarına başladı. PTT Genel Müdürü Osman Tural, İstanbul’un trafik problemine çözüm aranan Ulaşım Zirvesi’nde Fatih Sultan Mehmet ve Boğaziçi köprülerinde nakit ödemenin sebep olduğu sıkışıklığı gidermek üzere OGS ve Kartlı Geçiş Sistemi’ne (KGS) geçilmesine karar verildiğini hatırlattı.

Hemen temin edin
Karar doğrultusunda Karayolları Genel Müdürlüğü’nün 3 Nisan’dan itibaren Boğaziçi Köprüsü’nde 7 OGS ve 6 KGS gişesinin çalışması, nakit ödeme gişelerinin kaldırılması yönünde düzenleme yapıldığını kaydeden Tural, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nde de nakit gişe sayısının 4’e düşürülerek, 7 OGS ve 9 KGS gişesinin hizmet vereceğini belirtti. Vatandaşların geçişler için OGS ve KGS temin etmeleri gerektiğini ifade eden Tural, bunun için Ziraat Bankası’nın yetkilendirildiğini ancak PTT’nin de yaygın ağının bulunması sebebiyle çalışma yaparak, bu alanda hizmet vermek üzere hazırlıklarını gerçekleştirdiğini kaydetti. Bankada kayıtları alınan aletlerin PTT tarafından adreslerine teslimine ilişkin anlaşma yaptıklarını belirten Tural, PTT’nin İstanbul’daki 344 iş yerinde OGS aletlerinin kayıtlarının alınmaya ve satışlarının yapılmasına başlandığını bildirdi. Tural, aletlerin İstanbul’da 1 gün, diğer şehirlerde ise en geç 3 gün içerisinde sahiplerine teslimini öngördüklerini kaydetti.

OGS yüzde 20 ucuz
OGS’nin nakit geçişlere göre yüzde 20 daha ucuz olduğunu kaydeden Tural, 1-2’nci sınıf araçların 3 YTL olan nakit ücretlerinin OGS’de 2.40 YTL, 3’üncü sınıf araçların 7 YTL olan nakit geçişlerinin 5.60 YTL, 4’üncü sınıf araçların 21 YTL olan nakit geçişlerinin 16.80 YTL ve 5’inci sınıf araçların 25 YTL olan nakit geçişlerinin de 20 YTL olarak uygulanacağını bildirdi. Tural, OGS aletini satın almanın yanında kiralanabildiğine de dikkati çekti. Aletlerin 40 dolar karşılığında satın alınabildiğini belirten Tural, ayda 3 YTL ödenerek de aletlerin kiralanabileceğini ifade etti. Tural, aletlerin 10 kontör yüklenmiş olarak verileceğini söyledi. Tural, PTT merkezlerindeki kayıtlardan kayıt başına 1.50 YTL, aletlerin tesliminden ise teslimat başına 3 YTL alınacağını da bildirdi.