Ogün Kurtlar Vadisi’nden mi etkilendi?

Hrant Dink'in katil zanlısı Samast ve azmettiricisi olduğu iddia edilen Hayal'in yaşadığı Trabzon'un Pelitli Beldesi'nin Belediye Başkanı Ömer Kayıkçı, basın toplantısı düzenleyerek beldesini savundu.

Pelitli Beldesi’nin suç yuvası olarak gösterildiğini belirten Ömer Kayıkçı, “Bu olay tüm Türkiye’yi ve bizi üzmüştür. Trabzonlu olması iki kat daha üzüntü yaşamamıza neden oldu. Ama Pelitli’yi ve Trabzon’u zan altında bırakacak yorumları da bir o kadar daha üzüntüyle takip etmekteyiz” diye konuştu.

Zanlıların Pelitli’den çıkmasının beldelerine çok büyük zararlar verdiğinin altını çizen Başkan Ömer Kayıkçı, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Pelitlispor bu sebeplerden dolayı antrenman yapacak saha bulamaz duruma geldi. İşsiz gençlerimiz sadece Pelitlili oldukları için iş bulamaz halde. Geçen gün iş bulan bir gencimize nerede oturduğu sorulmuş, Pelitli cevabı alınınca da iş başvurusu geri çevrilmiş. Pelitlispor, beldemizde idman yapacak saha olmadığından başka sahalarda idman yapıyordu. Bu olaylar üzerine sahalar bizi kabul etmiyor, gençlerimiz idman yapamıyor. Bizi potansiyel suçlu olarak görüyorlar.”

Belediye Başkanı Ömer Kayıkçı, tüm gençler gibi beldelerindeki gençlerin de Kurtlar Vadisi’ nin etkisinde çok kaldığını ifade etti. Kayıkçı, “Ogün Samast, Hrant Dink’i vurduktan sonra silahını bir yere atmamış, hatta beresini bile başından çıkarmamıştır. Yani Ogün `Kurtlar Vadisi’nde o kadar adam vuruluyor, kimseye birşey olmuyor. Demek bana da bişey olmaz’ mantığıyla hareket etmiş. Suçluları, cinayetleri överek, kendi bakış açısından birini suçlu ilan edip onu gidip vurmayı vatan hizmeti olarak televizyonlardan pompalamak Ogün’leri, Ahmet’eri, Mehmet’leri doğuruyor” dedi.

RESMİ KIYAFETİ OLMAYANLARA BİLGİ VERMEYİN

Bu arada Pelitli Beldesi’nde bazı sivil giyimli kişilerin kendilerini polis veya jandarma olarak tanıtıp, kimlik kontrolü yapması ve bazı vatandaşların kimliklerine el koyması tedirginlik yarattı.

Bu iddialar üzerine, belediye hoparlörlerinden yapılan uyarıda, beldenin jandarma bölgesi olduğu belirtilerek, “Belde içersinde bazı sivil insanların kendini polis veya jandarma olarak tanıtarak kimlik sorgusu yaptığı ve sorular sorarak bir yerlere getirdikleri bilgisi alınmıştır. Resmi kıyafeti olmayan hiç bir kimseye bilgi verilmemesini ve hiç bir yere gidilmemesini tüm vatandaşlarımızdan rica ederiz” denidi.

Jandarmanın isteği üzerine bu anonsu yaptırdıklarını belinten Pelitli Belediye Başkanı Ömer Kayıçı, şöyle konuştu:

“Beldemiz jandarma karakoluna bağlı olduğu için ve jandarmaya da böyle bir kaç ihbar gelmesi üzerine bizden anons yapmamızı istediler. Bazı sivil giyimli insanların kendilerini polis ve jandarma gibi göstererek vatandaşların kimlik bilgilerini aldığı ve bir yerlere götürüp sorular sorduktan sonra bırakmaları ihbarları üzerine bizde böyle anons yaptık. Bunların kim olduklarını bilmiyorum. Bir örgüt mü yoksa meraklı vatandaşlar mı, ne olduğunu bilmiyoruz. Bize jandarma anons yapın dedi, bizde yaptık.”