‘Ogün sorunlu bir çocuktu’

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in katil zanlısı Ogün Samast'ı tanıyanlar agresif bir yapısının olduğunu iddia etti.

Samast’ın formasını giydiği Pelitlispor Teknik Direktörü Hayri Kuk, Ogün’ü çok iyi tanıdığını ve kendisini topluma kazandırmak için elinden gelen her şeyi yaptığını söyledi. Ogün’ün kolaylıkla kandırılabilecek bir yapısı olduğuna dikkat çeken Kuk, böyle bir eylemi yapmaya müsait olsa da olayı tek başına tasarlayıp yapabileceğine inanmadığını belirtti.

Kuk, kulüp olarak yetenekli ve başarılı gençler ile futbolu bırakmış, futboldan küsmüş, futboldan uzak kalmış insanları da içine katıp onların sosyal etkinliklerini geliştirmeye, kötü alışkanlıklardan çocukları uzaklaştırmak ve onları spor adı altında topluma kazanmayı hedeflediklerini ifade etti. Samast’ı, agresif yapılı, hırslı ve psikolojik sorunları olan birisi olarak tanımlayan Kuk, “Olayı duyduğumuzda çok üzüldük. Agresif yapısı olan hırslı, yetenekli bir çocuktu. Yenilgiyi hazmedemeyen, kabul edemeyen bir yapısı olan çok enerjik bir çocuktu.” dedi.

Ogün Samast’ın psikolojik sorunlarının da olduğunu ileri süren Kuk, “Babasının bana dediğini söyleyeyim; ‘hocam mutlaka spor etkinliği adı altında bunu kontrol altına alalım. Bu çocuk beni saymıyor, ailesini saymıyor’ diyordu. Bu çocuk İstanbul’dan buraya göç edip gelmiş. İstanbul’da buna ne istediyse vermişler, yani biraz rahat ve serbest yaşamış. Çocukta ne istersem yaparım tavrındaydı. Kabına sığmayan bir çocuktu. Burası ona biraz dar geliyordu. Futbolun dışında, benim duyduğuma göre ortaokulu zoraki bitirmiş. En sonunda hocaları bezdirmiş. Onlarla da sorunları olduğu için bayağı sıkıntı yaşamışlar.” diye konuştu.

Çevresindeki insanların Samast’ın alışkanlıklarını farklı bir şekilde kullanmaya çalıştığını iddia eden Kuk, “Çevresindeki insanlarla, arkadaşları ile ‘gezelim, şuna buna takılalım. Mahalle çeteleri gibi grup olup başkaları ile tartışıyorlardı.” ifadelerini kullandı.

“Böyle bir eylem yapacak, liderlik yapacak bir yapısı vardı” diyen Kuk, zaman zaman idmanlarda öne çıkıp bu ‘takımın ası benim’ gibi bir tavrı olduğunu, ancak buna kendisinin izin vermediğini kaydetti. Samast’ın son bir kaç aydır idmanları da aksattığını dile getiren Kuk, “Futbolu onu ben bıraktırmadım. Ama 2- 3 ay önce sezon açılışında ona; sen bu işi severek yaparsan bu işte istikbalin var, ama eğer çaba göstermeyeceksen başarılı olma şansın yok. Sen bize katılırsan, devam edersen biz senden faydalanacağız. Ama o devam etmedi. İdmanları aksattı. Bir kaç idmana geliyor sonra kayboluyordu. Bir kaç gün sonra tekrar geliyor nerde olduğunu sorduğumuzda da bize çeşitli mazeretler uyduruyordu.” dedi.

Kuk, Samast’ın takım içerisinde de zaman zaman saldırgan bir yapıya büründüğünü, ancak kendilerinin buna izin vermediğinin altını çizdi. ‘Ben bazı yaramazlıklarını biliyordum’ diyen Kuk, “Biz ısrarla topluma kazandırmak için mücadele ettik. Yoksa futbolcu olup olmaması benim için çok da önemli değildi.” ifadelerini kullandı.

“BİRİLERİ ONU KULLANMIŞTIR”

Ogün Samast’ın kolay kandırılabilecek bir çocuk olduğuna dikkat çeken Kuk, “Kolay kandırılabilicek ve kolay yönetilebilecek bir çocuk. Bir çocuğu çikolata verip, ‘gel oğlum sana şunu alacağım’ dersiniz ya, o kolaylıkta yönlendirilebilecek bir çocuktu. Okumamış, Ortaokulu zor bitirmiş eğitime aç bir çocuk. Ben zannetmiyorum ki, kendi başına bu eylemi gerçekleştirsin. Kendi başına bunu tasarlayıp yapacağına inanmıyorum. İllaki onu birileri kullanmıştır.” diye konuştu.

Takım arkadaşı Serhat Çepni, Ogün’ün cana yakın ve esprili bir arakadaş olduğunu belirterek, “Televizyonlarda resmini görünce onu tanıdım ve çok üzüldüm. Hatta inanamadım, şok oldum.” dedi.

Okuldan ve takımdan arkadaşı olan Muharrem Keleş ise, Çepni’nin aksine Ogün’ün mahallede agresif ve kavgacı bir yapısının olduğunu kaydetti.

Öte yandan, babasının Cumhuriyet Mahallesi’nde ikamet ettiği evde sesizlik hakim. Samats ailesinin evinde kimse bulunmazken, aynı binanın birinci katında oturan Ogün Samast’ın teyzesinin de gazetecilerle görüşmemek için başka akrabalarının yanına gittiği öğrenildi.