‘Ogün’ü kullandılar’

"Ogün İstanbul'u bilmez, tek başına kaybolur"

Gazeteci Hrant Dink’in katil zanlısı Ogün Samast’ın amcası Salih Samast, “Yeğenim İstanbul’u bilmez. Tek başına kaybolur. Onu kullandılar. Cinayeti Ogün’ün işlediğini televizyondan öğrendik. Yakalanmayıp yanıma gelseydi onu ben polise teslim ederdim” dedi.

Yalova’da yaşayan Salih Samast, cinayeti yeğeninin işlediğini televizyondan öğrendiğini, hala şoktan kurtulamadığını söyledi.

Yeğenlerinin içine kapanık bir kişiliğe sahip olduğunu belirten Salih Samast, “En son 6 ay önce ziyaretime geldi. İnşaat işi yaptığım için yanımda çalıştı. Kimseyle konuşmaz, görüşmezdi. Ancak kendisine yöneltilen sorulara cevap verirdi. Onun böyle bir şey yapacağını düşünemiyorum. Hayret ediyorum” dedi.

Ogün’ün İstanbul’da dünyaya geldiğini, 3 yaşındayken babasıyla birlikte Trabzon’a döndüğünü anlatan Salih Samast, “Ogün İstanbul’u bilmez. Tek başına kaybolur. Nereye gideceğini bilmez. 6 ay önce İstanbul’a ilk kez geldi. Amcası onu karşıladı ve uğurladı. Sonra cinayet için geldi. Onun Hrant Dink’in adresini bulacağına da inanamıyorum. Bunu kullandılar. İnternet üzerinden çocuğun beynini yıkadılar. Sonra alıp yeğenime cinayeti işlettiler” dedi.

Hrant Dink’in öldürülmesini nefretle karşıladıklarını, televizyonda yayınlanan fotoğraftaki genci yeğenine benzetince şok olduğunu anlatan Salih Samast, “Cinayetten sonra Ogün yanıma gelmiş olsaydı onu kendi ellerimle adalete teslim ederdim. Saklamazdım. Ölen kişinin ailesine başsağlığı diliyorum. En az onlar kadar biz de üzüldük” diye konuştu.