Okçular esnafı Başkan Altepe’den hanlarının restore edilmesini istedi

Bursa merkez Osmangazi Belediyesi'nin Hanlar Bölgesi'nin bazı noktalarında başlattığı restorasyon çalışmaları, bölgedeki diğer çarşıların esnaflarını harekete geçirdi.

Bursa’nın en eski çarşılarından biri olan Okçular Çarşısı’nın esnafı, Osmangazi Belediye Başkanı Recep Altepe’yi davet ederek, Hanlar Bölgesi’nin muhtelif noktalarında sürdürülen restorasyon çalışmalarının kendi çarşılarında da başlatılmasını istedi. Yaklaşık 150 işyerinin bulunduğu Okçular Çarşısı’nda esnaf; çatı örtüsü başta olmak üzere altyapı ve üstyapıya dair tüm çalışmaları destekleyeceklerini bildirdi.

Tarihi Okçular Çarşısı Koruma Derneği’nin daveti üzerine çarşı esnafıyla buluşan Başkan Altepe, bölgede başlatılan çalışmaların bir bütün olarak değerlendirildiğini söyledi ve bu kapsamda Okçular Çarşısı’na da girileceğini söyledi. Bursa’nın vitrini olmasına karşın, sorunlar karşısında her esnafın kendi çözümünü uygulaması nedeniyle en düzensiz çarşılardan biri haline geldiğini kaydeden Altepe, “Tarihi Hanlar Bölgesi’nin çeşitli bölgelerindeki çalışmalarımız devam ediyor. Ama herkes 5-10 santimin hesabını yapıyor. Biz ise bütün bölgenin hesabını yapıyoruz. Uzun Çarşı’nın üst örtüsünü yapabilmek için çok uğraştık ve şimdi mücadelemizin sonucunu alıyoruz. Okçular Çarşısı’nın üst örtüsü de bu kapsamda ele alınacak” dedi.

Tarihi çarşıda mutlaka düzenleme yapılması gerektiğini kaydeden ve Bosna’daki Baş Çarşısı’nı örnek gösteren Başkan Altepe, “O çarşı buranın tamamen aynısı. Fakat düzenli, bakımlı, korunmuş marka olmuş, orjinal bir yapı. Bosna’ya giden herkes çarşıyı arıyor, soruyor. Oysa Okçular Çarşısı öyle mi! Üst örtüden başlanarak aşağıya doğru inilmeli. Bina cepeleri, tabelalar, zemin bütün olarak ele alınmalı. Bununla birlikte markalaşma çalışması başlatılmalı. Ardından da çalışma koşulları ve süpermarketlerin durumu ele alınmalı. Bütün bu çalışmalardan sonra tarihi çarşı hak ettiği yere gelecektir. Biz belediye olarak bu süreçte elimizden gelen desteği vereceğiz” diye konuştu.

Tarihi Okçular Çarşısı adına konuşan Koruma Derneği Başkan Yardımcısı Muhsin Özyıldırım ise, bölgede yapılacak düzenlemeleri esnaf olarak destekleyeceklerini söyledi. Çarşıya uygulanacak proje hakkında bilgi isteyen Özyıldırım, “Ne yapılacağını ve ne kadar sürede yapılacağını bilmek istiyoruz” dedi. Toplantıya katılan bazı esnaflar da, ücretlendirmenin metrekare üzerinden mi yoksa dükkan başına göre mi hesaplanacağını sordu.

Başkan Altepe de, yapılacak çalışmanın ardından bölgenin ciddi bir değer kazanacağına dikkat çekti ve “Maliyetler konusu çok büyütülecek birşey değil. Çalışma bittikten sonra ödemeye başlayacaksınız.” dedi.

Toplantıda; AK Parti Osmangazi İlçe Başkanı Bayram Yıldız, Osmangazi Belediye Başkan Vekili Abdullah Karadağ, Başkan Yardımcıları ve meclis üyeleri de hazır bulundu.