OKS iptal edilebilir mi?

Ortaöğretim Kurumları Sınavı skandalına yeni hatalar ekleniyor.

Bakanlık, 386 adayın İlköğretim Başarı Puanı (İBP)’nın yanlış girildiğini doğruladı. Ancak bu önemli hatayı sadece puanları yanlış girmiş adayların puanını düzelterek ortadan kaldırma yoluna gitti. Tüm adayların sırasını etkileyecek bu hataya karşı sendika temsilcileri ‘Yargı yoluna gidilmeli’ diyor. MEB yaptığı açıklamada İBP’nin bu yıl ilk defa uygulandığını ve hatalar olabileceği söyledi.

MEB Eğitim Teknolojileri Genel Müdürü Nizami Aktürk, ise “Yeniden bir puan hesaplaması” yapılmayacağını yalnızca hatalı giriş olan adayların puanlarının tekrar hesaplanıp sisteme girileceğini açıkladı.

Aktürk, “Türkiye genelinde maksimum 500 hatalı not girişi olduğunu düşündüklerini’’ ifade ederek, “Şimdiye kadar 100 hata düzeltme başvurusu oldu. İl milli eğitim müdürlüklerine giriş hakkı veriyoruz’’ diye konuştu.

Aktürk, bu durumda “Puanı yanlış hesaplanan bir aday düzeltmeden sonra 100. sıraya yerleşti. Önceki 100. sıra adayının durumu ne olacak?’’ sorusu üzerine de şunları söyledi: “O aday da sırasını kaybetmeyecek. Yalnızca 100. sırayı iki kişi paylaşmış olacak. Eğer ikisi de aynı okul için başvurup aynı şartları taşıyorsa izlenecek yol belli. Bizi Ankara’daki bir okulda 12 öğrencinin puanının yanlış girilmesi harekete geçirdi.”

SENDİKALARDA TEPKİ BÜYÜK


Eğitim sendikaları ise konunun bu şekilde çözülemeyeceğini ve puanların yeniden hesaplanarak öğrencilere gönderilmesi gerektiğini savunuyor. Bu amaçla bir kampanya başlatma kararı alan sendikalar, öğrencilere “yargıya başvurun” çağrısı yapıyor.

Eğitim sendikalarının konuya ilişkin görüşleri şöyle:

Anadolu Eğitim Sen Başkanı Cansel Güven


Aileler savcılığa bildirmeli

Çok üzücü bir durum. Çünkü OKS’de çocukların sadece tek şansı var. Seneye girme hakları yok. Kaç öğrencinin bu durumdan mağdur olduğunu tespit etmek imkansız. MEB’in yaptığı tüm sınavlarda bir skandalla karşılaşmamız da bizi hayrete düşürüyor. Aileler, savcılığa suç duyurusunda bulunmalı.

Eğitim Sen Genel Başkanı Alaaddin Dinçer

Sınav iptal edilmeli

Acaba Bakan Çelik’in eline bir liste mi verildi? Bu nedenle mi sıralamalarla oynandı diye düşünmeden edemiyorum. Sınavın da bir an önce iptal edilmesi gerekiyor. Birkaç mağdur öğrencinin puanını düzelterek, skandalı telafi edemezler. Puanlamatüm adaylar için en baştan yapılmalı. Kampanya başlatacağız.

Eğitim Bir Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu

Tepeden tırnağa başarısızlık


Aylarca emek veren çocuklarımıza, ‘Başarınız öyle değil de şöyleymiş’ demek, çok doğru değil. Sorunun bile tüm sonucu etkilediği bir sınavda, diploma notlarının yanlış girilmesi, kabul edilir gibi değil. Türkiye’de maalesef sınav yapmayı beceremiyoruz.

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Şuayip Özcan


Veliler yargıya başvursun


Türk eğitim sistemi yanlışlarla dolu. Çürümüş durumda. Yıllardır sınavlarda hatalar yapılıyor. İbret alıp kendilerine çeki düzen vermiyorlar. Aileler, çocuklarının hakkını yedirmesin, yargıya başvursunlar. Özellikle en tepedeki Hüseyin Çelik hakkında suç duyurusunda bulunsunlar.

Mağdurlara yenileri ekleniyor


OKS’de 18 öğrencisinden 16’sının diploma notunu yanlış giren Gölbaşı Taşpınar İlköğretim Okulu’na dün de çok sayıda veli akın etti. Başarı notu yanlış bildirilen Damla Ersan, skandalın ortaya çıkması üzerine dün yine okuluna gitti, ancak kimseyi bulamadı.

Diploma notu 2.80 iken okul tarafından 2.43 olarak girilen Necip Yörür isimli öğrenci de “Diplomalarımızı almaya ve sınav sonucumuza bakmaya okula gittik ama ne sonuç asıldı ne de diploma verildi” dedi. 4.49’luk diploma notu 2.40’a düşen Büşra Yüzücü isimli öğrencinin babası Yılmaz Yüzücü de, kızının Ankara dışında olması nedeniyle okula kendisi gitti. “Biz hiç fark etmedik. Olay ortaya çıkmasa not böyle kalacaktı” dedi.

Tercih süresi 8 gün uzatıldı


SKANDALIN yarattığı karışıklığa karşı MEB, OKS’de 20 Temmuz’da biteceği duyurulan tercih süresini 28 Temmuz’a kadar uzattı. BUna gerekeç olarak ise seçim yoğunluğunu gösterdi.

BAKAN ÇELİK’TEN İNCELEME

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, skandala ilişkin Van’da yaptığı açıklamada şöyle dedi: “Türkiye’de yaklaşık 850 bin öğrencinin girdiği sınavda bu tür hatalar olabilir. Kimsenin mağdur olması söz konusu değil. Bazı okullarda girilen yanlış bilgiler düzeltilecek. Puanı hatalı olan öğrenci sayısı sınava girenlere göre, okyanusun bir damlası olarak kalır. İnceleme ve soruşturma başlatılıyor.”

Z. Kıvanç EL/Akşam