Okşamakla kalmadım gıdıkladım!

ABD'de Demokrat Partili Kongre üyesi Eric Massa, cinsel taciz iddiaları nedeniyle istifa etmek zorunda kalırken ilginç itiraflarda da bulundu.

Hakıknda çıkan cinsel taciz iddialarının ardından türlü istifa gerekçeleri ve iddialar ortaya atarak Washington gündemini işgal eden Massa, bir erkek yardımcısını elle taciz ettiğini ve yardımcısını ‘nefesi kesilene dek’ gıdıkladığını itiraf etti. Ancak Massa, bu davranışlarının cinsellikle ilgili olmadığını savundu.

Washington, tarihindeki en tuhaf istifalardan birine tanık olurken, televizyonda bir saat boyunca boy gösteren Massa, sağlık reformuna ‘hayır’ oyu vereceği için Washington’ın kendisini devre dışı bıraktığı iddiasından geri adım atarak, “Ben istifaya mecbur edilmedim. Kendim istifa ettim” diye konuştu. Massa geçen hafta istifasına gerekçe olarak türlü türlü nedenler saymıştı. Bunların arasında sağlık sorunları da vardı.

Ama televizyondaki açıklamasında, yardımcısıyla olan ilişkisinde sınırı geçtiğini itiraf ederek, “Benim amacımın ne olduğunu önemli değil, bu eyleme maruz kalan kişinin bunu nasıl algıladığı önemli. Hatalıydım. Onu okşamakla kalmadım, nefesi kesilene dek gıdıkladım. Çalışanımla bu kadar samimi olmamalıydım. Bu yanlış davranışın sorumluluğunu alıyorum” diye konuştu.

Massa daha önce ABD Başkanı Barack Obama’nın sağ kolu Rahm Emanuel’in Kongre binasında duştayken yanına çıplak gelip, Obama’nın bütçesi için olumlu oy vermesi uyarısında bulunduğunu öne sürmüştü. Beyaz Saray ise, “İddialar saçma. Gerçeklik payı yok” açıklamasını yapmıştı. Temsilciler Meclisi’nin 50 yaşındaki Massa hakkında üç ayrı taciz şikayetini soruşturduğu belirtiliyor.

Sağlık reformunu geçirmek isteyen Demokratlar içinse istifa iyi haber. Zira, Massa geçen yıl sağlık reformu aleyhine oy veren 39 Demokrat vekilden biriydi. İstifasıyla 431 sandalyeli Temsilciler Meclisi’nde 216 Demokrat vekil kaldı.

GAZETEPORT