OKS’de Türkiye 2.’si Burdur’dan

Ortaöğretim Kurumları Sınav (OKS) sonuçları Burdurluları sevince boğdu.

OKS 2003’te 23’üncü, 2004’te 10’uncu, 2005’te ise 5’inci olan Burdur’un önümüzdeki yılki hedefi ise şampiyonluk. Burdur Valisi Rasih Özbek ile birlikte başarının sırrını açıklayan İl Milli Eğitim Müdür Vekili Recep Yiğit, her yıl yeni projeler hazırlayarak, daha sistemli çalışma yaptıklarını söyledi. Başarının tüm Burdur’un ortak katkıları ile geldiğini bildiren Yiğit, “Önümüzdeki yıl birinci olacağımıza yürekten inanıyoruz.” dedi.

Ortaöğretim Kurumları Sınavı’nın sonuçları Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik tarafından açıklandı. Ankara’dan yapılan açıklama, Burdur’u sevince boğdu. Yapılan açıklamaya göre Burdur genel başarı ortalamasında Türkiye 2.’si oldu. 3 yıl öncesine kadar ortalama Türkiye 30’unculuğunu elde edebilen Burdur’da sistemli bir şekilde gelen başarı herkesi sevindirdi. İl Milli Eğitim Müdürlüğü başarı seviyesini arttırmak için her yıl yeni ve özel projeleri devreye sokarak, daha sistemli çalıştı. 2003’te göreve başlayan Vali Rasih Özbek ve İl Milli Eğitim Müdür Vekili Recep Yiğit ‘OKS ve ÖSS’deki Başarıyı Arttırma’ adlı bir projeyi hayata geçirdi. Tüm öğretmenler, idareciler, öğrenciler ve veliler proje hakkında bilgilendirildi. Daha başarılı olmanın yolları verilen eğitim seminerlerinde tüm eğitim camiasına anlatıldı. Öğretmenler hizmet içi eğitim seminerlerinden geçirildi. Veliler ise çocukları ders çalışırken televizyondan uzak kalmaları konusunda uyarıldı. Yine aynı yıl içinde Vali Rasih Özbek’in eşi Zehra Özbek’in fikri olan ‘kardeş okul, kardeş kurum’ adlı proje devreye girdi. Bu proje ile okulların birçok sorunu, kamu kurumları, sivil toplum örgütleri ve özel şirketler tarafından karşılandı. Bu 2 proje daha ilk yılda meyvesini verdi. 2004 OKS’de Burdur 23’üncü sıraya yerleşti.

Bir sonraki yıl daha sistemli uygulanan projeler, başarı sıralamasında kenti 10’unculuğa taşıdı. Burdur Valisi Can Direkçi döneminde de eğitime büyük önem verildi. Eğitime yüzde 100 katkı projesi kapsamında birçok yeni derslik açıldı, okulların ihtiyaçları giderildi. Direkçi özellikle son sınıf öğrencilerinin OKS sınavına girmesi konusunda çalışma yapılmasını tüm öğretmenlerden istedi. Burdur bu çalışmalar sonunda 2005 yılında yapılan OKS’de Türkiye birinciliğine yükseldi. Ancak Burdur’a bu da yetmedi. Hedefini şampiyonluk olarak koyan İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Vali Can Direkçi önderliğinde eğitimde teşvik sistemini devreye soktu. 2005-2006 eğitim dönemi boyunca her ayın en başarılı 3 okuluna akıllı tahta hediye edildi. Ayrıca okuyan okullar projesi yine bu yıl devreye girdi. Bakanlık tarafından uygulanan projeye göre öğrenciler haftada yarım saatini kitap okuyarak geçirirken, Burdur’daki öğrenciler her gün ilk dersten önce 20 dakikayı bunun için ayırdı. Ayrıca veliler de kitap okumaya dahil edilerek, öğrencilere motivasyon uygulandı. Bu projelerle daha da sistemli halde eğitim verilen Burdur, bu yılki OKS’de 2. sıraya yerleşti.

Burdur’da yaklaşık bir yıl önce yeniden göreve başlayan Vali Rasih Özbek ve İl Milli Eğitim Müdürü Recep Yiğit ortak basın açıklaması düzenleyerek başarının sırlarını açıkladı. Türkiye’deki 81 il arasından ikinciliğe yerleşmenin kendilerini çok sevindirdiğini söyleyen Recep Yiğit, başarılı olmak için kolektif olarak çalıştıklarını belirtti. 19 yıldır Milli Eğitim Müdürlüğü’nde idareci olarak çalıştığını bildiren Yiğit, Burdur’da bu yıl 2 bin 743 öğrencinin OKS’ye girdiğini ifade etti. Burdur’un OKS’ye giren öğrenci oranında da lider konumda olduğunu belirten Yiğit, “İlköğretim son sınıf öğrencilerimizden OKS’ye girenlerin oranı yüzde 83. Bu oran Türkiye genelinde ise yüzde 62. Başarı oranını sürekli arttıran kentimizin önümüzdeki yılki hedefi birincilik. Bunu başaracak gücümüz ve inancımız var.” diye konuştu.

Burdurluların eğitimin önemini çok iyi bildiğini söyleyen Vali Rasih Özbek ise, bu başarıda emeği geçen eğitim camiası adına Milli Eğitim Müdürü Recep Yiğit’e takdirname verdi.