Oktay Vural halkı provokasyonlara karşı uyardı

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Uşak İl 6. Olağan Kongresi'ne katılmak üzere gelen Ulaştırma eski Bakanı Oktay Vural, Güneydoğu illerinde meydana gelen olayları değerlendirerek halkı duyarlı olmaya çağırdı.

Bu konuda MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin, olaylar olur olmaz gerekli tespitleri yaptığını belirten Vural, tuzağa düşürmeme görevinin de devletin güvenlik güçlerinin olduğunu kaydetti.

Vural, hükümetin devletin güvenlik güçlerinin ellerini kollarını bağlamaması gerektiğini savundu. Terörle Mücadele kanunu ile ilgili tedbirlerin alınması gerektiğini ifade eden Vural, “6 aydır Türkiye’de Terörle Mücadele Kanunu ile ilgili değişiklikte bir adım atılamamıştır. Bugün maalesef teröristler ve bölücülük serbest bırakılmış, terörle mücadele yapan güvenlik güçlerimizin elleri kolları bağlanmıştır. Milletimizi sokağa dökme, çatıştırma, çarpıştırma tuzaklarını biliyoruz. MHP olarak bu tuzaklara düşmeyeceğiz.” dedi.

Can Düğün Salonu’ndaki yapılan kongreye katılan Oktay Vural, kongre öncesi basın mensuplarının sorularını cevapladı.

Şemdinli’de meydana gelen olaylarla ilgili bir soruya cevap veren Vural, iddianameleri ele aldı. Bu iddianamelerde yer alan hususlar ile Türkiye’nin ilk defa yargı aracılığıyla terörle mücadelesini sorgulamak durumuna geldiğini belirten Vural, iddianamenin siyasi iktidarın iddialarıyla örtüştüğünü iddia etti.

İngiltere Dışişleri Bakanı’nın, Diyarbakır’dan “bölgesel başkent” diye bahsettiğini hatırlatan Vural, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın 2004 yılında ABD Başkanı’na yaptığı ziyaretten dönerken, “Diyarbakır’ı büyük Ortadoğu’nun yıldızı yapacağım.” diyerek sanki o bölgenin Türkiye’nin sınırları içinde olmadığını ifade ettiğini öne sürdü.

Vural, “Dolayısıyla bu meseleye bakarken Irak’taki meseleleri de yakinen takip etmek lazımdı. Irak’taki sözde Kürt devleti oluşumuna yol açan bu gelişmedir. Bu bakımdan bu olayların bir dış boyutu da vardır.” şeklinde konuştu.