OKÜ Mimarlık Tasarım ve Güzel Sanatlar Fakültesi’ni tanıttı

Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi (OKÜ) Mimarlık, Tasarım ve Güzel Sanatlar Fakültesi tanıtım programı Rektörlük Seminer Salonunda gerçekleştirildi.

Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi (OKÜ) Mimarlık, Tasarım ve Güzel Sanatlar Fakültesi tanıtım programı Rektörlük Seminer Salonunda gerçekleştirildi.

Programda konuşan Rektör Prof. Dr. Orhan Büyükalaca, 2007 yılında fiili olarak kurulan ancak 2008 yılından itibaren aktif olarak faaliyetlerine devam eden üniversite bünyesinde bugün itibariyle 5 fakülte, 5 meslek yüksek okulu, 4 yıllık olmak üzere 3 yüksekokulu ve yüksek lisans doktora çalışmaları faaliyetleri için de 2 enstitünün mevcut olduğunu belirtti.

Mimarlık, Tasarım ve Güzel Sanatlar Fakültesinin dört gözle beklenen bir fakülte olduğunu vurgulayan Rektör Büyükalaca, “Bu fakülte içerisinde üç tane ana başlık var. Bunlar bazı üniversitelerde ayrı ayrı fakülte olarak yapılanmış durumda. Mimarlık, Mimarlık tasarım ve Güzel sanatlar fakülteleri olarak görebilmekteyiz. Ancak biz OKÜ bünyesinde bunların bir bütün olduğunu birbirleriyle çok yakın ilişkiler içerisinde olduğunu ve her üçünün temelinde de bir nebze sanat ve sanatçı ruhunun yattığını düşünüyoruz. Bir mimarlık, ya da tasarım, veya güzel sanatlar bunların temelinin hepsinin aynı olduğunu, mühendislik düşüncesinden daha farklı yaklaşımlar gerektirdiğini düşünüyoruz. Bu gerekçe ile biz isimlerini zikrettiğim üç ayrı fakülteyi bir yapı içerisinde şekillendirdik. Bu şekilde büyüme gayreti içerisindeyiz.” dedi.

‘MİMARLIK TASARIM VE GÜZEL SANATLAR MUTLAKA GELİŞMELİ’

Daha yaşanabilir, daha güzel ve mutlu hissedilecek ortamların oluşması adına mimarlığın, tasarımın ve güzel sanatların mutlaka ve mutlaka gelişmesi gerektiğini belirten Büyükalaca, “Yeni bir il olan Osmaniye’de de bu alanda da önemli ihtiyaçlar olduğunu hepimiz müşahede etmekteyiz. Bu anlamda Mimarlık, Tasarım ve Güzel Sanatlar Fakültesi’nin ilimize büyük katkılar sağlayacağını ümit ediyoruz. En azından katkı sağlayacak şekilde bir yapılanma içerisine girmek istiyoruz. Öğretim elemanlarımızın ve akademisyenlerimizin şehirle bölgeyle etkileşime girerek sadece Osmaniye için değil bölgemizin ve Türkiye’nin daha yaşanabilir bir ülke, kent olması için gayret edip çaba göstermelerini, projeler üretmelerini hepimiz arzu etmekteyiz.” diye konuştu.

‘TASARIM, ÜRETİMİN EN ÖNEMLİ BELİRLEYİCİSİDİR’

Osmaniye Mimarlar Odası Temsilcisi Yüksek Mimar Banu Başlamış ise çağın yüksek teknolojiye dayanan sürekli değişen ve yenilenen özgün üretimlerin ve tasarımların çağı olduğunu belirterek, “Tasarım zamanla üretim en önemli belirleyicisi haline gelmiştir. İşlevin yanı sıra görsel tasarıma dayalı kaygılar artmıştır. Günümüz dünyasında farklılıklar kültürel zenginliğin küresel ve doğasal uyumun vazgeçilmez öğleleri olmuştur. Mimarlık mesleğinin bu bağlamda toplumsal ve kamusal sorumluluğu mimarlığında artık yalnız güzel sanatların dalı olarak değil aynı zamanda kaynakların tasarımı ve doğru kullanımın yoluyla teknoloji ile sosyal ekonomik gereksinimler arasına köprü kuran bir disiplin olarak değerlendirilmesini sağlamıştır.” dedi.

‘7 BÖLÜM OLACAK’

Mimarlık, Tasarım ve Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Elif Derya Übeyli ise fakülte hakkında bilgiler vererek, “Fakültemizde mimarlık, iç mimarlık ve şehir tasarımı, şehir ve bölge planlama, endüstri ürünleri tasarımı, grafik tasarımı, seramik ve geleneksel Türk sanatları bölümleri olmak üzere toplam 7 bölüm bulunmaktadır. Fakültemizin bölümlerinin aktif hale getirilmesi çalışmaları devam etmekte olup, öğretim üyesi yetiştirme programı kapsamında toplam 16 araştırma görevlisi, lisans üstü programlarına devam etmektedir. Çok yeni atanan 7 araştırma görevlimiz daha var.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından, OKÜ Mimarlık Tasarım ve Güzel Sanatlar Fakültesi Araştırma Görevlisi Ayşe Gökçen Arslan ‘Grafik tasarımda yaratıcılık süreci’, Araştırma Görevlisi Nilay Akay ‘Güzel sanatlar içerisinde çağdaş seramik sanatı’ ve Çukurova Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Doç. Dr. Altay Çolak ise ‘Mimar, mimarlık ve eğitim’ konulu birer slayt eşliğinde sunum yaptılar.