Okul kıyafetleri sektöründe 120 milyon dolar dönüyor

Kayseri Organize Sanayi Bölgesinde bünyesinde bulunan şirketlerle birlikte faaliyet gösteren Saygın Şirketler Topluluğu, üretiminin yüzde 30'lik bölümü ile okul kıyafetleri kumaşı dokuyor.

Okulların açılmasıyla okul kıyafetlerin talep edilecek olmasına karşın şimdiden kumaş üretimine başlayan firma, kumaşta kullanılan ipliği de kendi tesislerinde üretiyor.
‘Saygın Tekstil, 4 yıl öncesine kadar sadece iplik üretimi yaparak kumaş üretimi yapan firmaların ipliğini temin ediyordu’ diyen Saygın Tekstil Şirketler Topluluğu Genel Müdür Yardımcısı Metin Gençoğlu, kendilerinin de yeni yatırımlarla birlikte kumaş üretimine başladığını belirterek, geçen yıl talep edilen 6 milyon metre okul kıyafeti kumaşının yüzde 30’luk bölümünü karşıladıklarını, bu yıl hedeflerinin yüzde 50 olduğunu açıkladı.

Gençoğlu, Uzakdoğu ülkelerinden ithal ipliklerin girmeye başlamasıyla iplik taleplerinde azalma yaşandığını anlatarak, şunları söyledi; “Bunun üzerine bizim yatırımlarımız, dokuma ve apre büküm aşamasına yönelik oldu. Yatırımlarımızı tamamlayarak kumaş üretimine başladık. Üretimimizin yüzde 20’lik bölümünü oluşturan okul kıyafeti kumaşlarını da üretmeye başladık. 2004 yılında 1 milyon metre olan okul kumaşı üretimimiz, geçen yıl 2 milyon metre oldu. Şimdiki hedefimiz yaptığımız araştırmalarda, Türkiye’nin bu yıl ihtiyacı olan 7 milyon metre kumaşın yaklaşık yüzde 50’sini biz kendi fabrikamızda üretmeyi amaçlıyoruz. Şuanda üretime başladık ve 2-3 aylık süreçte bu üretimimizi tamamlayacağız.”

-TÜRKİYE’DE OKUL KIYAFETİ İÇİN GEÇEN YIL 120 MİLYON DOLAR ÖDENDİ

Geçen yıl Türkiye’nin, okul kıyafetinde iplik, üretilen kumaş, kumaşın konfeksiyona çevrilmesi aşamasında yapılan harcamalar dikkate alındığında 120 milyon dolar ödediğine dikkat çeken Gençoğlu, sektördeki amaçlarını şöyle anlattı; “Buradaki bizim amacımız tüm Türkiye’de ithal iplik olarak gelip, kaliteye önem vermeden piyasada rekabete çıkan kumaşların üzerinde daha kaliteli üretim yaparak aynı fiyatlarla tüketiciyi giydiriyoruz. Bu şekilde devam edeceğiz. İthal iplikteki kalitesizliğe rağmen biz kaliteden kesinlikle taviz vermiyoruz. Yerli iplikle üretilen kumaşla ithal iplikle üretilen kumaş arasındaki kalite farkını konfeksiyoncu en iyi şekilde biliyor. Ancak kalite ve kalitesiz ürün aynı mağazada aynı fiyatla satılması da başta tüketicinin aldatılması olmak üzere ülke ekonomisindeki israfın büyük olmasına neden oluyor.”

-KALİTESİZ İTHAL İPLİK VE KUMAŞLAR İSRAFA NEDEN OLUYOR

Türkiye’nin okul kıyafeti olarak tükettiği sadece kumaş miktarının maddi boyutunun 20 milyon doları aştığını dile getiren Metin Gençoğlu, bunun kumaş sonrasındaki aşamalarını düşünüldüğünde yıllık okul kıyafeti için sektörde dönen para miktarının 120 milyon dolara ulaştığını söyleyerek, “İthal iplikle üretilen kumaş ve bu kumaşların okul kıyafeti olarak kullanılması aşamasında kalitesizlikten kaynaklanan israf söz konusu. İthal iplikten kaynaklanan kalitesizlikten dolayı ülkemizin dövizi boşuna gitmiş oluyor. Diğer sektörlerde de aynı sorun vardır. Özellikle ülkemize giren Uzakdoğu ülkelerinden gelen kalitesiz ürünlerden dolayı yaşanan israfın boyutu sadece okul kıyafeti kumaşlarında 20 milyon dolar olduğunu tahmin ediyoruz. Çünkü, tüketicinin kalitesiz üründen dolayı ikinci kez yıl içinde aynı ürüne para vermek zorunda kaldığını tespit ettik” dedi.

Eylül ayı başlarında talep edilen okul kıyafetlerinin kumaşları ocak ve nisan aylarında üretiliyor. 4 aylık süreçte üretilen kumaşlar, ceket, pantolon ve etek olarak üretimi yapıldıktan sonra okullar açılmadan önce satışa sunuluyor. Talepler ise ekim ayı içinde sona eriyor.