Okul müdürleri belediyeden davul zurna parası istedi

Manisa Belediye Başkanı Bülent Kar'ın daveti üzerine merkezdeki tüm okul müdürleri yarıyıl tatilinde bir araya geldi.

Yeni yasaya göre belediyeler artık ilin eğitim sorunlarıyla da ilgilenmek zorunda. Önceden sadece park-bahçe düzenlemesi ile sınırlı olan belediyelerin hizmetlerine yeni yasaya göre artık ilin tüm sorunları dahil edildi.

Okul müdürleriyle ikinci kez toplayan Manisa Belediye Başkanı Bülent Kar, yeni yasayı hatırlattı. Artık işlerin sadece park-bahçe yapmakla sınırlı olmadığını anlatan Kar, bundan böyle eğitim konusunda da kendilerini sorumlu olduğunu söyledi.

Mahalle gezileri yaparken okulları da ziyaret ettiğini bildiren Kar, ihtiyaçları yerinde görme fırsatı bulduğunu söyledi. Bir çok okulda fiziki sıkıntı yaşandığını anlatan Kar, hala sobayla eğitim yapan okulların olduğunu dile getirdi.

Kar’a göre bu çağda sobalı okulun olmaması gerekir. Kar, tüm bunların büyük yatırımlarla çözüme kavuşabileceğini belirtiyor. Bugün burada tüm okulların eksiklerin görüşülmesi için bir araya geldiklerini işaret eden Kar, okullar açılmadan gereken eksiklerin giderileceğini söyledi. Sorunların yaşanmadan halline gidilmesi gerektiğini altını çizen Kar, bu konuda tüm okul müdürlerinden eksiklerin çekinmeden anlatılmasını istedi.

İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Özdemir ise uzun yıllar Manisa merkezde arsa problemi yaşandığı için yatırımların hep ilçelere kaydığını dile getirdi. İlçelerde okul sorunun kalmadığını bildiren Özdemir, ancak merkezde okul sorunun hat safhada olduğunu kaydetti.

Son birkaç yıldır Valilik ve Belediye ile çok güzel çalışmalar ve işbirliğine girdiklerini anlatan Özdemir, şöyle devam etti, “Belediyemiz imara açtığı yerlerde okul yerleri ayırdı. Belediye ait olan arsalar hiçbir ücret talep edilmeden Milli Eğitim’e devredildi. Hazineye ait olan yerlerde okul yerleri gösterildi. Yeni okul yapımı için belediye bizi çok iyi alt yapı ve ortam hazırladı. Horozköy’de bir arsa belediye tarafından okul yapımı için milli eğitime hibe edildi. Orada en kısa zaman bir lise inşa edeceğiz. Otelcilik meslek lisesi kazandırılması konusunda belediye arsa temini etti, tapu elimizde. Hayırseverlerimizin de katkılarıyla yakın zamanda inşaatına başlayacağız.”

Konuşmaların ardından okul müdürleri Başkan Kar’ın isteği üzerine okullarındakui sorunları ve belediyeden isteklerini dile getirdi. Müdürler, çevre düzenlemesinden kalorifer bacasının temizlenmezi hatta halk oyunları sırasında kiralanan davulcu ve zurnacının masrafına varıncaya kadar belediyenin karışlamasını istedi.

Endüstri Meslek Lisesi Müdürü Hüseyin Şimşek, kendisinin 32 yıldır aynı okulda okul müdürlüğü yaptığını hatırlatarak isteklerini şöyle sıraladı. Belediyenin okullara ücretsiz su vermesini isteyen Şimşek, tuvaletlerin ilaçlanma masrafını, sosyal etkinliklerde harcanan giderleri, halk oyunları ekibi için kiralanan davulcu ve zurnacının paralarını belediyenin karşılamasını istedi. Başka bir okul müdürü okulların gece güvenliği için aydınlata sistemi istedi.

Okul müdürlerinin bu isteklerini belediye başkan yardımcıları Kemal Sevinç ve Recep Kafes not aldı.

Toplantıya Başkan Kar ile birlikte İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Özdemir, Müdür Yardımcısı Şerafettin Yel, Belediye Başkan Yardımcıları Kemal Sevinç ve Recep Kafes ile birlikte okul müdürleri eksiksiz hazır bulundu. Baypas ameliyatı olan Vali Refik Aslan Öztürk, toplantıya katılamadı.